banner39

Rusya ve Japonya nükleer ittifak kuruyor

Rus ve Japon nükleer enerji şirketlerinin ittifak kurma kararı nükleer enerjinin dünya liderlerinden Fransa'yı ürküttü.

Arşiv 31.03.2008, 17:35 31.03.2008, 17:38
Rusya ve Japonya nükleer ittifak kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rus ve Japon nükleer şirketleri Atomenergoprom ve Toshiba sivil nükleer enerji operasyonlarında ittifak kurma kararı aldı. Şirketler enerji santralleri inşası ve yakıt üretiminde birlikte hareket edecek.

Rus RIA Novosti haber ajansı, iki şirket arasındaki anlaşmanın geçen hafta imzalandığını belirterek Rus şirketin Kazakistan'da çıkarılan uranyumu zenginleştireceğini, Toshiba'nın ise nükleer yakıt üreteceğini, nükleer enerji santrallerinin proje ve mühendislik işlerini yapacağını bildirdi.

Uzmanlar, iki şirket arasındaki ittifakın nükleer sektörde dünya lideri olacağı tahmininde bulundu. Daha önce nükleer enerji piyasası dört oyuncu arasında bulunuyordu. Fransız-Alman ittifakı Areva ve Siemens, iki Amerikan-Japon grubu, Toshiba-Westinghouse ve GE-Hitachi ve sonuncusu Rus Atomenergoprom.

Rus-Japon ittifakı oyuncuların sayısını üçe indirecek. Dahası, Toshiba şimdi Westinghouse'nun yüzde 70 hissesine sahip.

Fransız gazetesi Les Echos, ittifakı 'nükleer üretimde başlıca olay' şeklinde değerlendirdi. Nükleer enerji mühendisliği küresel piyasasında bir nükleer güç ve önde gelen bir oyuncu olan Fransa, Rus-Japon ittifakının Fransız Areva'nın başlıca rakibi olmasından endişe ediyor.

Gazete haberlerine göre, Fransa hükümeti Areva ve Alstom'u birleştirerek nükler enerji santralı inşaatı yapacak süper bir şirket haline getirmeyi planlıyor.

Rusya Nükleer Enerji Federal Ajansı Rosatom sözcüsü Sergei Novikov, yaptığı açıklamada, "Japonlar nükleer enerji santrallerini üç yılda inşa etme mühendislik bilgisine sahipler. Bu konuda liderlik onlarda. Biz ise nükleer santralleri ancak beş yılda inşa edebiliyoruz. Eğer ittifakı kurarsak, nükleer santralleri nasıl çabuk inşa edeceğimizi Japonlardan öğreneceğiz. Ayrıca ekipman konusunda birbirimizden karşılıklı yararlanacağız." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?