banner15

Rusya, yeni askeri doktrin hazırlıyor

Rusya Federasyonu'nda nükleer güc dâhil silah kullanımıyla ilgili yeni askeri doktrin hazırlıyor.

Rusya, yeni askeri doktrin hazırlıyor

 

Rusya Güvenlik Konseyi'nden gözden geçirilen belge yeniden hazırlanacak. Yeni belge iki kısımdan oluşacak: Açık ve gizli. Birinci kısımda askeri ve siyasi konular yer alacak. İkinci bölüm ise nükleer silah dâhil silah kullanımıyla ilgili.

Rus İnterfaks ajansına konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Anatoli Nogovitsın'e göre gizli bölümde ordu ve deniz donanmasının yanı sıra stratejik önleme çerçevesinde nükleer silahı kullanabilme hakkı tanıyan maddeler yer alacaktır.

Rus General Nogovitsın, " Biz, ABD ve NATO'ya ait askeri konular içeren önemli belgeleri çok yakından takip ediyoruz. Bu belgelerin gizli tarafı da var. Ama ülkemiz gerginliği tırmandırmaya, Washington ve NATO'yu asıl tehdit görmemeye çaba sarf ediyor " dedi.Generale göre, yeni Rusya askeri doktrinin Eylül 2009 yılına kadar yayınlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda da Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Yardımcısı Orgeneral Yuri Baluyevski yeni askeri doktrin tasarısının hazırlanacağını belirtmişti. Baluyevski'ye göre, yeni askeri doktrin tasarısı tüm çağdaş tehditleri, siyasette büyük rol oynamaya başlayan askeri güç ve dünya'daki değişen hem jeopolitik hem de askeri-siyasi durumu da göze alıyor'.

HAVA VE UZAY SAVUNMA SİSTEMLERİ OLUŞTURULACAK

Moskova'da basına konuşan Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Zelin ülkenin Hava ve Uzay Savunma Sistemi ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Zelin, 'Hava kuvvetlerinin geliştirilmesi için 2020'ye kadar genel amacımız şudur: Ülkenin Hava ve Uzay Savunma Sistemi'nin temeli olan ve barış zamanında dünya ya da bölge çapında başka tür kuvvetler işbirliğinde potansiyel saldırganları engelleyebilen, savaş zamanında bütün mevcut güçleri toplayarak silahlı saldırıyı püskürtebilen yeni kaliteli silahlı kuvvetleri oluşturmaktır' dedi.

Aynı zamanda Rusya'da yeni füze savunma sistemi de kurulacak. Sistemin kurulmasıyla tüm füzeler ve hipersonik uçma aracıları ortadan kaldırılacak.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 18:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Tarık
Murat Tarık - 10 yıl Önce

İki kutup şart zira;
Ne oldum delisinin eline kalan dünya biter;
Bence tabii...

banner39

banner36

banner37

banner35