banner39

Rusya Yıllar Sonra Tekrar Ortadoğu'da

40 yıl aradan sonra Rusya yeniden Ortadoğu'ya el attı. Dört gün sürecek Ortadoğu gezisine dün başlayan Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin, eski Sovyetler’in en önemli nüfuz alanlarından biri olan Ortadoğu'yla siyasi ve ekonomik ilişkileri yeniden ge

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya Yıllar Sonra Tekrar Ortadoğu'da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dört gün sürecek Ortadoğu gezisine dün başladı. Mısır'dan gezisine başlan Putin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile biraraya geldi. Mübarek, Mısır'ı 40 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk Rus lideri Vladimir Putin ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ''BM, Irak'a yardım konusunda, özellikle de anayasal ve yasal kurumların yeniden inşasında, bir rol oynaması gerektiğini'' söyledi. Hüsnü Mübarek, BM'nin ayrıca, Irak'ın yeniden yapılanmasında da rol oynaması gerektiğini belirtti. Putin de, basın toplantısında, Moskova'da sonbaharda Ortadoğu barış konferansı düzenlenmesini önerdi. Vladimir Putin, ''Ortadoğu barış sürecine dahil tüm ülkeler ve Ortadoğu Dörtlüsü (Rusya, ABD, AB ve BM) için sonbaharda bir konferans yapılmasını öneriyorum'' diye konuştu. Putin, uluslararası konferans için katılım seviyesinin belirlenmesi amacıyla temasların sürdüğünü ifade etti. Konferansa, Ortadoğu barışı için yol haritasını hazırlayan ve Ortadoğu Dörtlüsü olarak adlandırılan ülke ve teşkilatların da katılacağı ifade edildi. Moskova'da kimileri, bu ziyareti çığır açan bir gelişme olarak görüyor. Kremlin, ziyareti, ilklerin gezisi olarak niteliyor. Putin'in Ortadoğu'ya ilk seyahati, bir Sovyet ya da Rus liderin Mısır'a, Nikito Kruşçev'in ardından 40 yıl sonra ilk gezisi ve üçüncü olarak da, İsrail ve Filistin'e yönelik ilk ziyaret.

Rusya bir zamanlar bölgede çok aktifti

Bir zamanlar Rusya, Ortadoğu'da büyük bir etkinliğe sahipti. Bu ziyaretiyle Putin'in ''Rusya'nın bölgede yitirdiği itibarı'' yeniden kazanmaya çalışıyor görünüyor. Putin, eski Sovyetler’in en önemli nüfuz alanlarından biri olan Ortadoğu'yla siyasi ve ekonomik ilişkileri yeniden geliştirmek istiyor. Mısır'ın askeri altyapısını Sovyet uzmanlar planlamıştı. Ama 1970'lerden sonra Mısır yüzünü en önemli stratejik ortağı olan Amerika'ya çevirdi. Şimdi Rusya ve Mısır iki ülke arasında yeni işbirliği alanları açmayı planlıyor. Putin, ziyaret başlamadan önce, Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, ''Arap ülkelerle doğrudan iletişim içinde olmalı, buna da Mısır'dan başlamalıyız'' dedi. Rusya, dünya siyasetinde artık güçlü bir aktör olmamasına karşın, Arap davasına geleneksel olarak destek veren bir ülke. Uzmanlar, Soğuk Savaş'ın dorukta olduğu dönemden bu yana Moskova yönetimlerinin Ortadoğu'ya yeterli ağırlığı vermediklerini söylüyor.

İsrail ve Filistin'e giden ilk Rus lider    
   
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır’da temaslarının tamamladıktan sonra bugün İsrail’e gitti. Putin, İsrail’e giden ilk Rus lider oldu. Putin 29 Nisan’da da Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la bir araya gelecek. Rusya Devlet Başkanı, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le yapacağı görüşmelerin adından İsrail’e geçecek. Putin, 2 gün sürecek İsrail temasları çerçevesinde Ariel Şaron’la bir araya gelecek. Görüşmede Şaron’un iki konuda Putin’i sıkıştırması bekleniyor. Bunlar, Rusya’nın İran’ın nükleer programına sağladığı destek ve Suriye’ye füze sistemleri satma kararı olacak. Rusya’da aranırken İsrail’e sığınan 3 işadamının da Putin’in ziyaretine gölge düşürebileceği belirtiliyor. İsrail Başbakanı Ariel Şaron, bu üç işadamının İsrail vatandaşlarına oldukları gerekçesiyle Rusya’ya iade edilmesine karşı. İki ülke terörle mücadelede işbirliği yapıyor. İsrail'de çok sayıda Rusya'dan gelen Yahudi göçmen bulunuyor.

Şaron Putin'i sıkıştırmayı hedefliyor

Görüşmede İsrail'in iki konuda Putin'i sıkıştırması bekleniyor. Bunlardan biri İran'ın tartışmalı nükleer programına Rusya'nın sağladığı destek. Diğeri ise Rusya'nın Suriye'ye füze sistemleri satma kararı. Sıkıntılı anların yaşanması da ihtimal dahilinde. İsrail, Rusya'nın İran'ın nükleer programına desteğine ve Suriye'ye hava savunma füzeleri satışına şiddetle karşı çıkması muhtemel. Hem İran hem de Suriye uluslararası terörizmi desteklemekle suçlanıyor. Putin, daha önce, İran'ın nükleer programının barışçı olduğuna inandığını belirterek, İsrail'in öfkesine hedef olmuştu. Putin’in İsrail tarafını kızdırmasına neden olan bir diğer gelişme de, Suriye'ye füze satışının İsrail'i tehdit etmeyeceğini, en fazla, İsrail savaş uçaklarının Suriye liderinin sarayının üzerinden alçaktan uçmalarını zorlaştıracağı sözleri olmuştu.

İsrail Suriye'nin alacağı füzelerden endişeli
 
İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Rusya'nın Suriye'ye hava savunma füzeleri satma önerisini, İsrail'in güvenliğine bir tehdit olarak gördüğünü söyledi. Putin, Suriye'ye satacakları füzelerin İsrail için herhangi bir güvenlik tehdidi taşımadığını savunuyor. Ariel Şaron, İsrail radyosunda yaptığı konuşmada, Suriye'nin Rusya'dan satın alacağı füzelerin, terörist grupların eline geçebileceğinden endişe ettiğini söyledi. Rusya, İsrail'in endişelerini bir ölçüde yatıştırabilmek amacıyla, Suriye'ye satacakları füzelerin, kolay taşınan ve omuzdan ateşlenebilen füzeler değil, bir fırlatma rampasına ihtiyaç duyan SA-18 füzeleri olduğunu açıkladı. SA-18'ler, alçaktan uçan uçaklara ve helikopterlere karşı kullanılmak üzere tasarlanmış. Bu açıklama, İsrail'i tatmin etmemiş görünüyor. Bu nedenle, ziyareti öncesinde İsrail televizyonunda bir açıklama yapan Vladimir Putin, füzelerin sadece savunma amaçlı olacağını söyledi. Putin ayrıca, İsrail savaş uçaklarının, Suriye Başkanlık Sarayı üzerinden uçuşunun bu füzeler nedeniyle bundan böyle 'zor olacağını' da belirtti. Suriye'nin, İsrail uçaklarının Başkanlık Sarayı üzerinden yaptıkları uçuşların ardından bu füzeleri talep ettiklerine inanılıyor. Füzeler, Vladimir Putin'in İsrail ziyareti sırasında sıkıntı yaratacak konulardan birisi olacak ancak Rusya'nın İran'la nükleer işbirliği içinde olması İsrail için çok daha fazla kaygı yaratan bir sorun.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?