banner39

Rusya'da 82 yaşındaki aktivist tutuklandı

Rusya'da, 82 yaşındaki insan hakları savunucusu Ljudmila Alexejewa'yı tutuklandı.

Arşiv 01.01.2010, 13:34 01.01.2010, 15:11
Rusya'da 82 yaşındaki aktivist tutuklandı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın başkenti Moskova'da polis izinsiz bir gösteriyi dağıtarak, aralarında 'Grande Dame' (Büyük Hanım) lakaplı 82 yaşındaki insan hakları savunucusu bayan Ljudmila Alexejewa'nın da olduğu elli kişiyi gözaltına aldı.

Moskova'nın merkezindeki Triumphalnaja meydanında polisler tarafından tutuklanarak götürülen bayan Alexejewa, daha sonra 'Echo Moskau' isimli radyoya yaptığı açıklamada niçin tutuklandığını bilmediğini, kendisine yapılan serbest bırakılma teklifini reddettiğini ve diğerlerinin de salıverilmesini istediğini söyledi. Interfax haber ajansının haberine göre Rus polisi insan hakları savunucusu bayan Alexejewa'ya çok kaba davrandı.

Moskova belediyesinin gösteri yasağına rağmen biraraya gelerek barışçıl toplantılara izin veren ve yapılmasını garanti altına alan Anayasa'nın 31. maddesine uyulması çağrısı yapan yaklaşık elli kişinin tamamı polis tarafından tutuklandı. Göstericiler slogan atmaya ve afişlerini kaldırmaya başlayınca polis müdahele etti. Afişler arasında 'Putin hapse' sözü de yeralıyordu.

Bayan Alexejewa 2008'de iki arkadaşıyla birlikte Memorial örgütü adına, Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Sacharow ödülü almıştı. Moskova'daki Helsinki grubu başkanı Alexejewa Sovyet zamanından beri ülkede demokrasinin tahrip edilmesine ve insan haklarının çiğnenmesine karşı mücadele ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?