banner15

Rusya'da Anna susturuldu

FİJ, UAÖ, RSF ve CPJ gibi uluslararası örgütler Anna Politkovskaya'nın öldürülmesini kınadılar.

Rusya'da Anna susturuldu

Rusya'nın en önemli insan hakları savunucularından ve bağımsız gazetecilerinden "Novaya Gazeta" gazetesi muhabiri Anna Politkovskaya, 7 Ekim, saat 17.00 sularında, başkent Moskova'daki evininin önünde öldürüldü.
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FİJ), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) gibi çok sayıda uluslararası insan hakları ve basın özgürlüğü örgütünün kınadığı cinayet, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e yönelik eleştirileriyle bilinen ve Çeçenistan'da insan hakları ihlalleri gibi pek çok duyarlı konuyu araştıran ve "Rusya'nın vicdanı" olarak da bilinen 48 yaşındaki gazeteciyi hedef aldı.

Gazetecinin ailesi ve meslektaşlarına başsağlığı dileyen bütün bu kuruluşlar, yıllar öncesinde ortadan kaldırılmak istenen bu cesur gazeteciye saldırının araştırılmasını, cinayetin tüm sorumluların tespit edilmesi ve soruşturmanın tüm aşamalarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyorlar.

Rusya'da yüzlerce kişi, insan hakları örgütlerinin çağrısı üzerine başkent Moskova'daki Puşkin Meydanı'nda bir araya geldi. Eylemde bazı kişiler, ağzını çeşitli mesajlar içeren bantla kapatarak cinayeti protesto etti.

RSF: Derin şaşkınlık yaşıyoruz

Fransa'nın Bayeux kentinde dünyada habercilikleri nedeniyle öldürülmüş gazeteciler anısına oluşturulan anıtın açılışında cinayeti haber alan RSF, cinayete "Bu trajik haberi derin şaşkınlıkla öğrendik" sözleriyle tepki gösterdi.

Anna Politkovskaya'nın Aralık 2005'te Viyana'da düzenledikleri bir basın özgürlüğü konferanslarına katıldığını hatırlatan RSF, gazetecinin o gün, "İnsanlar düşündüklerini yüksek sesle söyledikleri için hayatlarını ortaya koyuyorlar. Bana bilgi verdikleri için insanlar bazen öldürülebiliyorlar. Hayatı tehlikede olan bir tek ben değilim. Bunu kanıtlayan elimde kanıtlar da var" dediğini anımsattı.

CPJ: Rusya'da cinayetlere cezasızlık bir gelenek oldu

Politkovskaya'nın geçmişte tehdit edildiği, tutuklandığını, zehirlendiğini ve sürgüne gitmeye zorlandığını hatırlatan CPJ İcra direktörü Joel Simon da , "Çeçenistan'da süre giden savaşın arka planında yer alan insan hikayelerini ısrarlı bir biçimde kovalamaktan asla ödün vermedi. Bu hikayeleri anlatmak için herşeyini riske atarak zamanımızın en önemli basın özgürlüğü figürlerinden biri haline geldi" dedi.

Politkovskaya'nın meslektaşı Igor Korolkov'un Regnum haber sitesine verdiği bilgiye dayanan CPJ, öldürülmeden önce gazetecinin Çeçenistan'da işkence iddialarına ilişkin bir haber hazırlığında olduğunu bildirdi.

Simon, "Onun ölümü, gazetecilik, ülkesi ve doğruluğa hizmet edenler için büyük bir kayıp" dedi.

Rusya'nın gazetecilerin en çok öldürüldüğü yerler arasında yer aldığını kaydeden Simon, bu ülkede "cinayetlerin cezasız bırakılması gibi bir gelenek" oluştuğunu savundu. CPJ, gelecek ay yayımlanacak olan dergisinde Politkovskaya'yı son 25 yılda "Basın Özgürlüğünü simgeleyen" kişilerden biri olarak seçtiğini bildirdi.

UAÖ: Kızgınlık, şok ve derin öfke içindeyiz

Politkovskaya'nın öldürüldüğü gün bir açıklama yapan Londra merkezli UAÖ, "Kızgınız, şok ve derin öfke içindeyiz" şeklinde bir açıklama yaptı.

UAÖ, gazetecinin Çeçenistan ve Rusya Federasyonu'nun diğer bölgelerinde yaptığı iş nedeniyle hedef alındığını açıkladı. Örgütün Avrupa ve Orta Asya Bölümü müdürü Nicola Duckworth, "Örgütümüz, Anna Politkovskaya'nın öldürülmesiyle sarsıldı" dedi.

Cinayetle Rusya'nın cesur ve kendisini insan haklarına adayan bir aktivistini kaybettiğini söyleyen Duckworth, "O şiddet ve haksızlığa karşı sesini yükselten ve yorulmak bilmez bir şekilde adaletin tecelli etmesi için mücadele veren bir kişi idi" diye konuştu.

UAÖ, Rusya Federasyonu yetkililerinden, Kuzey Kafkaslar'da görev yapanlar dahil, Rusya'da görev yapan bütün insan hakları savunucuları ve bağımsız gazetecilerin güvenli şekilde, korkusuzca ve tacize uğramadan çalışabilmelerinin sağlanmasını talep etti.

FİJ: Cesareti ve profesyonelliği onu kahraman yaptı

Öldürülmeseydi Politkovskaya'nın gelecek yıl Moskova'da düzenleyecekleri Dünya Kongresi'nin konuşmacıları arasında yer alacağını açıklayan FİJ Genel Sekreteri Aidan White ise, "Cesareti ve profesyonelliği onu, gazetecilikte ve insan hakları camiasında bir kahramanlık örneği haline getirdi" şeklinde açıklama yaptı.

Anna Politkovskaya kim?

Politkovskaya, 1958 yılında Ukraynalı olan anne babasının Birleşmiş Milletler'de (BM) diplomat olarak görev yaptığı ABD'nin New York kentinde dünyaya geldi. Gazeteci, Moskova Devlet Üniversitesi'nde gazetecilik eğitim almıştı. Gazeteci ve insan hakları savunucusu, gazetesi "Novaia Gazeta" için Çeçenistan'daki durumu 1999'dan beri izliyordu.

Korkusuz ve insan haklarına adanmış haberciliği ona bir çok ödül de kazandırdı. UAÖ'nün İnsan Hakları Haberciliği Ödülü'nü 2001'den kazanan Politkovskaya, ordu ve polis teşkilatı içindeki şiddet, devlet içindeki yolsuzluk gibi pek çok konulara da eğiliyordu.
Eleştirileri nedeniyle Rusya ve Çeçen yetkililerinin yıldırma ve taciz girişimleriyle karşı karşıya kalan Politkovskaia, bir keresinde, Haziran 2004'te, Çeçenistan'da şu anki Başbakan Ramzan Kadirov'un Tsenteroi'deki evinde, birkaç saat süreyle alıkonulmuştu. Gazeteci o gün için, sözlü tacize uğradığını ve tehdit edildiğini söyleyecekti.

Eylül 2004'te Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki rehine olayını izlemek için Mozkova-Rostov-on-Don seferini yapan uçağa binen gazetecinin, uçakta içtiği çay "zehirli" çıktı. Gazeteci zehirlenme şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Gorbaçev: Siyasi nitelikli bir intikam

İtalya'daki "La Repubblica" gazetesine bugün bir röportaj veren Sovyetler Birliği'nin son Cumhurbaşkanı Mikhail Gorbaçev, cinayeti "siyasi nitelikli bir intikam" olarak nitelendirdi.

"Onu susturmak istedikleri açık...Ülkemizde demokrasi ve basın özgürlüğü mücadelesi verenler için bu ağır bir darbe oldu" demekle birlikte Gorbatçev, "Gazeteci iktidarı rahatsız ediyordu. O yüzden iktidar onu ortadan kaldırıldı" türünden bir tezin basit kalacağını belirterek, "Onun düşmanları çoktu" dedi.

"Cinayet Kadirov'un işine gelmez"

Çeçenistan'daki durumu izleyen gazetecinin son zamanlarda daha ziyade "ülkede ordunun içindeki yolsuzlukları" konu olarak işlediğini hatırlatan Gorbaçev, soruşturmanın her iki yönü de kapsaması gerektiğini açıkladı.

8 Ekim'de bir açıklama yapan Rusya yanlısı Çeçenistan Başbakanı Ramzan Kadirov, cinayetle ilgisi bulunduğu yolunda dolaşan "dedikoduları" kınadı. Gorbaçev de, "Çeçenistan'a olan ilginin azaldığı bir dönemde bu tür bir cinayetin" Kadirov'un işine gelmeyeceğini ifade etti.

Panfilov: Dürüst haberci olarak ilk onun adı aklıma gelirdi

Moskova merkezli Tehlikeli Durumlarda Gazetecilik Merkezi'nin müdürü Oleg Panfilov, "Rusya'da dürüst habercilik var mı sorunu ne zaman gündeme gelse, ilk aklıma gelen isim Politkovskaya'nınki olurdu" dedi.

Ayrıca, uluslararası basın özgürlüğü örgütleri, Afganistan'da çalışan Alman "Deutsche Welle" radyosunun bir kadın ve bir erkek çalışanının, 6 Ekim gecesi, başkent Kabil'in kuzeyindeki Baghlan bölgesinde öldürülmesini de kınadılar.

Bir çadırda uyurken öldürüldükleri sırada özel eşyalarına dokunulmayan gazeteciler, tarihi Bamiyan yerleşiminde araştırma yapmak üzere yola çıkmışlardı.

İşte son anları....

Rusya'nın Çeçenistan müdahalesinin en azılı karşıtlarından olan Rus gazeteci Anna Politkovskaya'nın yaşadığı apartmanın asansöründe ölü bulunması hem ülkesinde hem de dünyada büyük yankı uyandırdı.

2 çocuk annesi 48 yaşındaki Politkovskaya, ölmeden önce Rusların Çeçenistan'da yaptığı işkenceler üzerine bir makale hazırlıyordu.


Anna Politkovskaya, öldürülmeden önce Çeçenistan'daki işkence konusunda hazırlayacağı yazı üzerinde çalışıyordu.
Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazeta'nın başyazar yardımcısı Vitali Yaroşevski, "Anna pazartesi baskısı için yazı getirecekti" dedi.


Başyazar Dimitri Muratov da kadın gazetecinin Çeçenistan'daki işkenceyi gösteren çok önemli fotoğraflarının olduğunu belirtti.
Başyazar, Politkovskaya'nın makalesinin bitmiş halinin ellerinde olmadığını da belirterek, "Makalenin bazı bölümlerine sahibiz, bunları elbet yayınlayacağız" diye konuştu.


Çeçenistan savaşını sert dille eleştiren gazetecinin mermilerle delik deşik cansız bedeni dün bulunmuştu. Politkovskaya, Çeçenistan ile ilgili birkaç kitaba imza atmış ve yurt dışında ödüller kazanmıştı.


Çeçen yanlısı olmakla suçlanan Politkovskaya hem Rus politikacıların hem de Rus güvenlik birimlerinin eleştirilerine hedef oluyor, tehdit ediliyor, kimi zaman günlerini hapishanede geçirmek zorunda kalıyordu. Novaya Gazeta için çalışan muhabirin, yaşadığı apartmanın asansöründe ölü bulunduğu, yanında ayrıca bir tabanca ile dört mermi ele geçirildiği bildirildi.


Anna Politkovskaya, iki yıl önce Beslan okul katliamını takip etmek için bölgeye giderken uçakta içtiği çaydan zehirlenip hastanelik olmuştu.

Avrupa Konseyi: Cinayet hızlı ve ikna edici biçimde soruşturulsun.

Rusya"nın önde gelen gazetecilerinden Anna Politkovskaya"nın öldürülmesi üzerine Avrupa Konseyi, cinayetin hızla ve ikna edici biçimde soruşturulması çağrısı yaptı.

2003 AGİT basın ve demokrasi ödülünü alması dahil, gazetecilik alanında bir çok başarıya imza atmış olan Politkovskaya"nın öldürülmesiyle ilgili olarak bir açıklama yapan Avrupa Konseyi genel sekreteri Terry Davis, demokrasinin güçlü bir sesinin kaybedilmiş olduğunu söyledi.


Rusya gazeteciler birliği başkanı Oleg Panfilov da açıklamasında, ”Rusya"da dürüst gazetecilikten bahsedildiğinde her zaman aklıma ilk olarak Politkovskaya"nın ismi gelirdi” dedi. Panfilov, Politkovskaya"nın sık sık tehdit aldığını kaydetti.

New York merkezli Gazetecilerin Korunması Komitesi başkanı Joel Simon da açıklamasında, Politkovskaya için, ”o, bu mesleğin içindeki bir çoğumuz için bir kahramandı” dedi.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48