Rusya'da bir vekil demek Meclis demek!

Rus demokrasisinden ilginç kesit; Duma'da mevcut olmayan milletvekillerinin yerine arkadaşları 'evet' düğmesine basarak yerlerine oy kullanıyor.

Rusya'da bir vekil demek Meclis demek!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da Politik çevreler Rus parlamentosunu Kremlin tarafından dikte edilen her kanun teklifine başını sallayan ‘evet efendim’ meclisi olarak niteliyor.

Kendine has fantom oylama sistemiyle Rus parlamentosu dünya kamuoyunun gözünde rezil bir duruma düştü.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin verdiği bilgiye göre bir hafta önce başkan Dimitri Medwedew tarafından teklif edilen ve alkollü araba kullananlara daha sert cezalar getiren kanun 450 milletvekilinden 449’unun oyuyla kabul edildi. Halbuki o gün milletvekillerinden sadece 88’i mecliste bulunuyordu.

Haberi veren gazete kaynak olarak Rus parlamentosundan yayın yapan Ren TV’yi gösterdi. Ren TV’de yayınlanan görüntülerde, kanun teklifinin okunmasından hemen sonra genç bir milletvekilinin koltuklar arasında koşarak elektronik oylama yapılan düğmelere bastığı izleniyor. Teklifin okunmasından sonra oylama için milletvekillerine 20 saniye zaman veriliyor. Bu görüntüler youtube’da da yayınlandı ve 180.000 kişi tarafından seyredildi.


Ren TV görüntülerinde parlamento başkan yardımcısı Oleg Morosow’un da, 450 milletvekilinden 449’unun evet dediği elektronik oylamayla alay etmek için ‘bir kişi herhalde dışarı çıktı’ dediği aktarıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39