banner15

Rusya'da Bürokrasiye Hücum!

Rusya bürokrasisindeki artışla birlikte rüşvet ve yolsuzluk da inanılmaz oranda arttı.

Rusya'da Bürokrasiye Hücum!

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana geçen 15 yıl içerisinde Rusya'da birçok alanda önemli değişimler yaşanırken, ülkedeki sorunların en başında bürokrasi geliyor. Hantal bir bürokrasi yapısına sahip Rusya'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in döneminde bürokratik alanda istihdam edilenlerin sayısında rekor artış yaşandığı ortaya çıktı. Devlet bürokrasisindeki artışla birlikte rüşvet ve yolsuzluk da inanılmaz oranda arttı. Devlet İstatistik Servisi'nin raporuna Örgütü (FSB) ve diğer güvenlik birimlerinin personelleri hariç, çalışanların sayısı 143 bin 500 daha artarak 1 milyon 460 bine yükseldi. Verilere göre her 100 Rus'a bir bürokrat düşüyor. Uzmanlar, ülkede adeta yeni bir bürokrasi sınıfının doğduğuna dikkat çekiyorlar.

PUTİN’İN ÇABALARI İŞE YARAMADI

Geçen yıl en büyük artış ise 132 bin kişinin işe alındığı idari alanda gerçekleşti. Federal görevlilerin sayısı başkent Moskova'da yüzde 20, diğer kentlerde ise yüzde 29 oranında arttı. Federal görevlilerin ülkedeki 1 milyon 460 bin bürokratın yüzde 52.5'lik kısmını oluşturuyor. Bürokrasideki artışı yorumlayan uzmanlar, Putin'in 2004 yılında çok sayıda bakanlığı kaldırdığı ve birçok bakan yardımcısının da rütbesini düşürdüğünü ve hükümetin verimliliğini arttırma kampanyasına rağmen gerçekleşen artışı ilginç buluyorlar.

The Moscow Times gazetesi yazarlarından Francesca Mereu ise bu durumu, bazı kişilerin Putin'in daha güçlü bir devlet oluşturmak adına yürüttüğü kampanyasının avantajlarını kullandıklarını söylüyorlar. Mereu ''Devlet çalışanları, makamları yükseldikçe büyük rüşvetleri cebe indirmek umuduyla düşük gelirli sivil hizmet işlerine giriyor. Ayrıca Putin, devlet başkanlığı sırasında Sovyetlerin çöküşünden sonraki kaos yıllarında dağıtılan yetkileri geri toplayarak dikey güç yapısı oluşturmaya çalıştı. Putin'in aynı zamanda bürokrasinin verimli hale gelmesi için çalışmasına rağmen, tüm bu çabalar sadece daha fazla bürokrat alımıyla sonuçlandı'' diyor.

'EN KARLI İŞ BÜROKRASİ'

Merkezi Moskova'da bulunan Ulusal Anti-Yozlaşma Komitesi'nin Başkanı Kiril Kabanov ise bürokrasinin Rusya'daki en karlı iş olduğuna dikkat çekerek, ''çoğu zaman bürokrasideki büyümeyi yozlaşmadaki artış takip eder" dedi. Devlet İstatistik Servisi'nin raporunu yorumlayan Kabanov, orta seviyede federal bir bürokratın aylık maaşının 700 dolar olduğunu ama çoğunun bir yılda 1 milyon Dolar’a yakın para kazandığını söylüyor. Bürokrasideki artışı Kabanov, "İnsanlar hükümet için çalışmak istiyorlar, çünkü bu Rusya'daki en uygun iş" diye yorumladı.

RÜŞVETİN LİSTESİ

The Moscow Times gazetesi yayınladığı bir haberde Rusya'da üst düzey makamların bürokrasideki fiyatlarını vermişti. Listeye göre, Bakanlık makamı 10 milyon Dolar, valilik makamı 8 milyon Dolar, parlamentoda koltuk sahibi olmak 2 milyon Dolar ve gümrüklerdeki bir iş ise 1 milyon Dolar. Yolsuzlukla mücadele örgütü Transparency International ise Rusya'yı Arnavutluk, Sierra Leone ve Nijer'i aynı grupta değerlendiriyor. Yolsuzluk karşıtı İndem komitesi tarafından 2005'de yapılan çalışma Rusya'da rüşvetin 2001'den bu yana yüzde 70 arttığını gösteriyor. İndem 2004 yılında ise bürokratların yaklaşık olarak 5 milyar Dolar rüşvet aldığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48