banner15

Rusya'da din dersi zorunlu oldu!

20 milyon Müslüman'ın bulunduğu ülkede çocuklara Ortodoks inanç ve kültürü öğretilecek.

Rusya'da din dersi zorunlu oldu!

Rusya'nın beş bölgesinde okullarda din dersi zorunlu hale getirildi. 5 yıldır süren tartışmalar sonunda, bölgesel yetkililer Moskova'nın yeşil ışığına ihtiyaç duymaksızın, okullarda Ortodoks inanç ve kültürünün esaslarının ''bölgesel uygarlık dersleri'' adı altında zorunlu olarak okutulmasına karar verdi. Bu bölgelerde nüfusun çoğunluğu Ortodoks inancına sahip, ancak bu girişim, 20 milyon Müslümanın bulunduğu Rusya'da endişe uyandırdı.

Eğitim Bakanı Andrei Fursenko, Rosiskaya Gazeta'ya verdiği mülakatta, girişimi eleştirerek, ''Ülkemizde değişik inançlara sahip insanlar var. Hoşgörülü olmalı ve öğrencilere bütün dinlerin tarihini öğretmeliyiz'' dedi. Rus eğitim müfredatında ''din dersi'' isteğe bağlı olmakla birlikte, ''din kültürü'' konusunda mevzuat açık değil.

Bilimler Akademisi'nden sosyolog Vladimir İlyuşenko da beş bölgede kararlaştırılan bu uygulamanın, diğer dinler karşısında adaletsiz olduğunu söyledi ve bunun, yabancı düşmanlığını körükleyebileceği uyarısında bulundu. AFP muhabirinin görüşlerini sorduğu patrikhane sözcüsü ise ''kökenleri ne olursa olsun, bütün Rus vatandaşlarının, Rus devletini Ortodoksluğun kurduğunu bilmesi gerektiğini'' söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48