banner39

Rusya'da Gazze için dua edildi

Rusya Müslümanları, İsrail'in katlettiği Gazzeliler için gıyabi cenaze Namazı kılarak dua etti, İsrail'i lanetledi.

Arşiv 09.01.2009, 19:07 09.01.2009, 19:07
Rusya'da Gazze için dua edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Filistin'de gerekleştirdiği katliamı protesto eden Rusya Müslümanları, Cuma namazı sonrasında Filistinli şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Rusya'nın Moskova, Penza, Çelyabinsk, Tyumen ve diğer bölgelerinde gerekleştirilen Filistin halkıyla dayanışma eyleminde, Cuma namazı sonrasında gıyabi cenaze namazı kılan binlerce Müslüman, daha sonra oluşturdukları otomobil konvoyları ile şehir sokaklarında İsrail saldırılarını protesto etti.

Moskova'daki Şehitler Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra otomobillerin camlarına İsrail katlimanını yansıtan resimler yapıştıran Müslümanlar, Moskova polisinin engelleme teşebbüslerine rağmen başkent sokaklarında İsrail'e karşı protesto turu attı.

Rusya Duması eski milletvekili Şamil Sultanov, "Bence son günlerde dünyada Filistin sorununa yakaşım konusunda çok radikal değişiklikler yaşanıyor. Benim tahminlerime göre artık dünya kamuoyunun yüzde 95'i İsrail'in saldırılarını kınayarak Filistin halkını desteklemektedir. Geri kalan yüzde 5'lik kısım ise durumdan habersiz veya kandırılmış olduklarından dolayı halen İsrail vahşetine destek vermektedirler. Bugün kıldığımız gıyabi cenaze namazıyla Rusya Müslümanları olarak Filistinli kardeşlerimize karşı kayıtsız olmadığımızı bir kez daha vurgulamak istedik" şeklinde konuşuren, Rusya Müftüler Konseyi Eşbaşkanı Nafigulla Aşirov ise "Filistin'deki durum gerçekten çok trajiktir. İsrail, çocuk yaşlı demeden yüzlerce masum insanı katletmeye devam ediyor.

Maalesef siyasi liderler bu katliam karşısında susmaya devam ediyor. Bugün otomobillerle yapacağımız protesto gösterisiyle Rusya halkını bölgedeki katliam konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Bu arada geçen hafta Moskova'da düzenlenmesi planlanan İsrail'e karşı protesto mitingini sert bir şekilde engelleyen Moskova polisinin bugünkü otomobilli protesto eyleminde de bazı eylemcilerin kimlik ve ehliyetlerine el koyması dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?