banner15

Rusya'da İhvan'a uygulanan yasak kaldırılabilir

Müslüman Kardeşler'in 'yasadışı örgüt' kapsamından çıkarılabileceği iddia edildi

Rusya'da İhvan'a uygulanan yasak kaldırılabilir


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Beş yıl önce Rusya’da radikal örgütler kapsamında yasaklanan Müslüman Kardeşler'in faaliyetlerine getirilen yasaklanan yasağın kaldırılabileceği iddia edildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, ismi açıklanmayan "Rusya ile İslam alemi arasında ilişkilerin gelişmesinden sorumlu" bir Kremlin yetkilisi, Hamas'la kurulan diyalog sürecinin bu sonucu doğuracağını ifade etti.

Birkaç yıl önce Ürdün meclisinden bazı milletvekilleri de İhvan'a yönelik yasağın kaldırılmasını talep etmişti. Arap milletvekilleri, İhvan üyelerinin radikal teşkilat olarak görülmesinin yanlış sonuçlar doğurabileceğini savunmuştu. Rus uzmanlar içinde de bu görüşü destekleyenlerin sayısının arttığı belirtildi. Rus basınına göre, İhvan üyeleri de Rusya ile diyaloğun gelişiminden yana olduklarını kaydettiler.

Yasak kararlarına rağmen, teşkilatın farklı isimlerle faaliyet gösteren çok sayıda dini, siyasi, ve kültür merkezleri birçok ülkede faaliyet gösteriyor. Ayrıca teşkilatın dünyanın elliden fazla meclisi ile de yakın ilişkisi olduğu ifade edildi.

Rus medyasına göre, Müslüman Kardeşler'in Mısır’daki başarısı önümüzdeki meclis seçimlerinde koalisyon içerisinde hükümet kurma yetkisi kazanmaları sonucunu doğurabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35