banner39

Rusya'da ilk oylar verilmeye başlandı

Rusya'da başkanlık seçiminde uzak bölgelerde yaşayan halk için uygulanan erken oy verme işlemi başladı.

Arşiv 15.02.2008, 13:39 15.02.2008, 15:54
Rusya'da ilk oylar verilmeye başlandı


Rusya'da 2 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimlerine sayılı günler kala, uzak bölgelerde yaşayan halk için uygulanan erken oy kullanma işlemleri başladı.

Rusya'nın kutup bölgelerinde çalışan işçiler ve merkezle bağlantısı düzenli olmayan bölgelerde yaşayan 200 binden fazla seçmen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefini seçmek üzere sandığa gidiyor. Yurt dışında yaşayan Rus vatandaşları ve diplomatik temsilciler için de 74 sandık kuruldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından desteklenen başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev'in yeni başkan olarak seçilmesine kesin gözü ile bakılıyor. Levada araştırma grubunun yayınladığı son ankete göre, Medvedev'e olan destek yüzde 80'e çıktı. Putin önceki gün düzenlediği basın toplantısında yine Medvedev'i överek kendisinin güvenilir, çalışkan, organizatör ve genç bir insan olduğunu ve ülke yönetimini rahatlıkla kendisine devredebileceğini belirtmişti.

Levada araştırma merkezinin sonuçlarına göre diğer başkan adaylarından Komünist Parti lideri Gennady Zyuganov yüzde 11 destek alırken, aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy de yüzde 9 oy alacak. Demokrat Parti'den seçimlere giren Andrey Bagdanov ise ancak yüzde 1 oy alabilecek.

Seçmenin yüzde 51'i Medvedev'den ülkenin elde ettiği büyük güç statüsünü daha ileriye taşımasını beklerken, yüzde 45 de düzen ve hukuk istiyor. Yüzde 34 sosyal güvencelerin artacağına inanıyor. Halkın yüzde 34'ü de devletin ekonomik projelerde daha etkin olmasını bekliyor.

Levada araştırma grubunun gerçekleştirdiği çalışmanın en önemli kısmı ise, iki lider arasında iktidarın nasıl paylaşılacağı ile ilgili. Buna göre halkın yüzde 41'i 2 Mart seçimlerinden sonra iki liderin eşit güce sahip olacağına inanıyor. Yüzde 23 Putin'in eski gücünü koruyacağını savunurken, yüzde 20'si Medvedev'in gerçek bir lider olacağını düşünüyor. Seçimlere günler kalmasına rağmen, halkın 47'si hâlâ Putin'in başkan olarak kalmasını istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?