banner39

Rusya'da 'İslam teröre karşı' yürüyüşü

Moskova'daki bombalı saldırıların ardından artan İslam düşmanlığına karşı yürüyüş yapıldı

Arşiv 21.04.2010, 07:56 21.04.2010, 08:17
Rusya'da 'İslam teröre karşı' yürüyüşüRusya'da İslam'ın terörle özdeşleştirilmesine karşı çıkan farklı din ve görüşlere mensup yaklaşık 2 bin kişi, Moskova'da yürüyüş düzenleyerek "İslam barış dinidir.
Rusya bunu böyle biliyor." mesajı verdi.

'İslam teröre karşı' adı altında dün bir araya gelen yaklaşık 2 bin genç, Moskova Metrosu'nda bombalı saldırıların ardından özellikle dinini yaşamaya çalışan Müslümanların çok zarar gördüğünü vurguladı. Müslüman gençlerin girişimiyle düzenlenmesi kararlaştırılan yürüyüşe Kremlin yanlısı 'Naşi' hareketinden gençler, üniversite öğrencileri, Moskova'da yaşayan Müslüman gençler ve farklı din mensupları katıldı.

Yürüyüşten önce konuşma yapan ünlü Rus doktor Leonid Roşal, Moskova Metrosu'nda 40 kişinin hayatını kaybetmesi ve 100'e yakın kişinin de yaralanması ile sonuçlanan terör saldırılarının toplumu birbirine düşürmeyi amaçladığını belirtti. Yürüyüşe katılan farklı dinlere ve milletlere ait gençlerin bunun mümkün olmayacağını gösterdiğini vurgulayan Roşal, "İslam teröre karşı. Biz hepimiz birlikte teröre karşıyız. Dünyada farklı dinler var. Ancak Yaratıcı birdir. Barış içinde yaşamak en güzel yoldur." ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe katılan gençler, 'İslam teröre karşı', 'İslam barış dinidir', 'Terörün ilacı manevî eğitim', 'Biz birlikteyiz' şeklinde pankartlar taşıdı. Konuşmacı olarak yürüyüşe katılan Halklar Dostluğu (RUDN) Üniversitesi'nde okuyan başörtülü öğrenci Cennet, Moskova'da yaşayan bir genç olarak patlamalardan çok etkilendiğini, ancak teröristleri İslam'la bağdaştırmamak gerektiğini söyledi.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?