banner15

Rusya'da izinsiz gösteri: 100 gözaltı

Rusya'daki izinsiz gösteride muhalif liderlerle birlikte 100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Rusya'da izinsiz gösteri: 100 gözaltı

 
İşsizlik, hayat şartlarının pahalılaşması ve vergilere gelen zam nedeni ile Rusya'nın birçok kentinde muhalif gruplar sokağa çıktı. Moskova ve St. Petersburg'da Kremlin karşıtı gruplara polis müdahale etti. Öteki Rusya muhalif grubu liderlerinden Eduard Limonov, Boris Nemtsov, İlya Yaşin, Memorial insan hakları grubu başkanı Oleg Orlov ve 100 kadar göstericiyi polis göz altına aldı.

Moskova Polis Merkezi Sözcüsü Viktor Biryukov, yaptığı açıklamada, Triumfalnaya Meydanı'nda Kremlin karşıtı gösteri için 300 kadar kişinin toplandığını; polisin grubun dağılması için yaptığı tüm uyarılara rağmen grubun dağılmadığını ve müdahale edildiğini söyledi.

Polis sözcüsü, muhalif liderlerden Limonov, Nemtsov ve Orlov gibi isimlerin de gözaltına alınanlar arasında olduğunu belirtti. Biryukov, göstericiler için başka bir meydan gösterilmesine rağmen, özellikle Triumfalnaya meydanına gelindiğine dikkat çekti.

Mevcut iktidarın Rusya Anayasası'nı ihlal ettiğini savunan protestocular, kendilerinin barışçıl bir gösteri için meydanda toplandıklarını iddia ettiler.

"Rezalet!", "Putin istifa!" şeklinde slogan atan protestocular, toplantı ve gösteri yapma haklarının ellerinden alındığını kaydediyor.

Yılbaşından önce de aynı meydanda Kremlin karşıtı gruplar gösteri yapmış, 82 yaşındaki Moskova Helsinki İnsan Hakları Grubu başkanı Lyudmila Alekseyeva gözaltına alınmıştı. ABD ve Avrupa Birliği insan hakları derneklerinden Alekseyeva'nın gözaltına alınmasına tepkiler gelmişti.

Rusya'nın ikinci büyük kenti St. Petersburg'da Nevski Caddesi'nde düzenlenen gösterilere de polis müdahale etti. Polisin coplarla müdahale ettiği gösteride de onlarca kişi gözaltına alındı.

Ekho Moskvı radyosunun bildirdiğine göre Yekaterinburg, Krasnoyarsk ve Vladivostok gibi büyük şehirlerde de muhalefet sokaklara çıktı. Polisin bu kentlerdeki protestolara müdahale etmediği belirtiliyor.

1997-1998 yıllarında başbakan yardımcılığı yapan Nemtsov Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e ağır eleştirileri ile sıklıkla gündeme geliyor. Nemtsov Cumartesi günü Kaliningred'a gerçekleşen tüm muhalif gruplarının ortak gösterisinde Putin'i istifaya çağırmıştı.

Kaynak: CİHAN


 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 02:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48