banner39

Rusya'da Kazak Birlikleri oluşturulacak

Kuzey Kafkasya'da görevlendirilecek birliklerin yeni bir gerginlik doğurmasından endişe ediliyor

Arşiv 20.04.2010, 15:25 20.04.2010, 16:53
Rusya'da Kazak Birlikleri oluşturulacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dimitri Medvedev, Uzak Doğu ve Kuzey Kafkasya Federal Eyalet Temsilcileri'ne verdiği talimatla “Kazak Birlikleri” oluşturulması ile ilgili çalışmaların hızlandırılmasını talep etti. Ayrıca genelkurmay başkanı Nikolay Makarov tarafından da gerekli desteğin gösterilmesi istendi.

Kazakların sadece savunma bakanlığı içinde deği,l diğer emniyet birimleri içinde de bulunması ve Kuzey Kafkasya bölgesinde Rus güçlerinin etkisini artırması hedefleniyor. Medvedev bu konudaki yasayı 2008 yılının Temmuz ayında onaylamasına rağmen birlikler henüz tam olarak oluşturulamadı. Kazak birliklerinin esas görevi askeri hizmeti yerine getirmek olacak. Birliklerin, Kuzey Kafkasya’nın bazı cumhuriyetlerindeki sınır muhafız birlikleri içinde göreve başladığı bildirildi.

Zorunlu askeri hizmeti tamamlayan birlik mensuplarının devlet kurumlarında göreve devam edeceği kaydedildi. Kazakların bu konuda devlete destek olmak istediği ancak bazı taleplerinin de bulunduğu ifade edildi. Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, bu talepler arasında ilk sırada tarım için arazi temini geliyor. Her ne kadar Uzak Doğu eyaletinde bu konuda devletin sıkıntı yaşamayacağı öne sürülse de, Kuzey Kafkasya’da halkla devlet arasında yeni bir sorununun yaşanacağı da savunuluyor.

Kuzey Kafkasya halklarının tarım arazilerinin yetersizliğinden şikayetçi olduğu bir dönemde bu sorununun gündeme taşınması gerginliğin artmasına neden olabilir.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?