banner39

Rusya'da kriz daha yeni başlıyor

Sberbank başkanı German Gref önlem alınmazsa Rusya'da daha büyük krizin yaşanacağını söyledi.

Arşiv 10.04.2009, 17:56 10.04.2009, 17:56
Rusya'da kriz daha yeni başlıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'da günlük olarak çıkan Nezavisimaya gazetesinin haberine göre Rusya başbakanı Vladimir Putin ekonomik krizin etkilerinin azaldığını ve bankaların büyük ölçüde iflastan kurtulduğunu açıkladı. Ancak bankacılar başbakan kadar durumdan ümitli değiller.

Sberbank başkanı German Gref'in açıklamalarına göre Rus bankalarının borçları her ay yüzde 20 oranında artış gösteriyor. Gref devlet resmilerinin ciddi önlemler alması gerektiğini düşünüyor. Gref bu yapılmazsa Rusya'da gerçek manada bankacılık krizi yaşanabileceğini söyledi. Gref'e göre yaşanacak yeni krizin etkileri son bahar krizinden çok daha fazla olacak.

Uzmanların görüşüne göre ise Rus ekonomisini uzun süreli kriz bekliyor. Birçok küçük ve orta şirketler iflasını açıklamak zorunda kalacak. Böyle bir durumda ekonomik büyüme beklemek ve 2020 yılına gibi olumlu açıklamalar yapmak hayalden başka bir şey değildir. Hükümetin önlem paketleri ise yetersiz ve sınırları tam olarak belirlenmemiş. bunun için Rusya'da hükümet bankalara ilave kaynak verilmesi konusunda karar çıkardı. Ancak bununla beraber onlara ilave yükümlülükler getirdi. Uzmanlar ise bunun yanlış olduğunu ve bankaların yükünün kısmı olarak devlet tarafından karşılanması gerektiğini öne sürüyor. Bankacılık sisteminin sorunları ise hala çözümünü bekliyor. Başbakan Putin ise sorunun çözüldüğünü ifade etti. Ancak muhtemel kriz durumunda Rusya kaynaklarının 250 milyar dolar olduğu biliniyor. Bankacılık sektörüne ise 50 milyar dolar aktarilebilecek. Uzmanlar ise bu rakamın yetersiz olacağını düşünüyor ve Rusya'nın henüz gerçek krizle karşılaşmadığını iddia ediyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?