banner15

Rusya'da Medvedev dönemi başladı

Rusya'da bugün yapılan görkemli bir törenle Putin sivil bir vatandaş olurken Medvedev devletin yeni başkanı oldu.

Rusya'da Medvedev dönemi başladı


Rusya'nın yeni devlet başkanı Dimitriy Medvedev bugün yapılan bir törenle resmen görevine başlarken, eski Başkan Putin sade bir vatadaş oldu.

Rusya'nın yeni Devlet Başkanı Dimitriy Kremlin'de 2 bin davetlinin hazır bulunduğu ve Rus televizyonlarından canlı yayımlanan yemin töreninde Medvedev, kırmızı deri kaplı Rus Anayasasına elini koyup yemin etti.

Medvedev'den birkaç dakika önce salona tek başına giren eski Devlet Başkanı Vladimir Putin, güvenlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiği Rus halkından Medvedev'i de desteklemelerini istedi. Putin, geçen yıl aralık ayında Medvedev'i halefi olarak açıklamış ve Medvedev de bu destek sayesinde mart ayında yapılan devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 70'ini almıştı.

Vladimir Putin ise yeni dönemde Rus siyasi yaşamındaki etkisini başbakanlık görevinin yanı sıra iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin liderliğiyle devam ettirecek. Kremlin'deki yemin törenini yabancı basının izlemesine izin verilmedi.

YENİ BAŞKAN MEDVEDEV

Rusya'nın yeni devlet başkanı Dimitri Medvedev, Çar 2. Nikolay'dan sonra ülkenin en genç lideri oldu. St. Petersburg kentinde 14 Eylül 1965'de doğan Medvedev, 1987 yılında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de mezun olduğu St. Petersburg Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Rus Ortodoks Kilisesi'ne 23 yaşında St. Petersburg'da bağlanan Medvedev, en çok İngiliz rock yıldızları Black Sabbath, Led Zeppelin, Pink Floyd ve Deep Purple'ı dinlemeyi seviyor.

Üniversiteden sonra mezun olduğu okulda Medeni Hukuk dersleri vermeye başlayan Medvedev, aynı zamanda St. Petersburg Belediyesi Dış İlişkiler Komitesi için de çalışmaya başladı. Medvedev'in yolu burada, daha sonra kendisini devlet başkanlığına taşıyacak olan, KGB'deki görevinden ayrılıp belediye başkanı için çalışan Putin ile kesişti.

Değişen ülke koşullarının ardından, Medvedev iş dünyasıyla tanıştı ve avukatlık yapmaya başladı. Putin, Ağustos 1999 yılında başbakan olarak atanınca onu Moskova'ya davet ederek, önce Hükümet Özel Kalem Başkan Yardımcısı, sonra Kremlin İdari İşler Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atadı.

Putin'in 2000 seçimlerindeki kampanyasını yöneten Medvedev, Haziran 2000'de Gazprom Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi ve ülkedeki enerji kaynaklarının yeniden devletin kontrolü altına alınması çabalarında etkili rol oynadı.

2003 yılında, Rus siyasetinin en güçlü mevkilerinden biri olan Kremlin İdari İşler Başkanlığı'na terfi etti. 2005 yılında, Başbakan Birinci Yardımcısı olarak atandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 16:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35