banner39

Rusya'da muhalif olmak zor...

Rusya'da hükümeti ve toplumu açıkça eleştirenler, çoğu zaman hayatlarını tehlikeye atıyor.

Arşiv 02.04.2009, 13:57 02.04.2009, 17:46
Rusya'da muhalif olmak zor...

Bu yılın başından beri iki muhalif gazeteci öldürüldü. Saldırıların nedeni ve saldırganların kimliği ise bilinmiyor.

Rusya'da hükümete yönelik eleştirileri ile tanınan insan hakları savunucusu Lev Ponomaryov ve gazeteci Sergey Protazanov'un saldırıya uğraması, uluslararası boyutta tepkilere yol açtı. Her iki olayda da saldırganların, pusuya düşürdükleri kurbanlarını, caddenin ortasında dövdüğü belirlendi.

PROTAZANOV'UN KUŞKULU ÖLÜMÜ

Protazanov'un Cumartesi günü uğradığı saldırının ardından kaldırıldığı hastanede öldüğü açıklandı. Protazanov, "Grajdonskoy Soglasiye" adlı hükümet karşıtı bir gazetede çalışıyordu. Muhalif gazetecinin hazırladığı son haberlerden biri Moskova'nın Himki semtinde belediye başkanlığı seçimlerinde yapılan sahtekârlıkla ilgiliydi. Gazetenin editörü Anatoliy Yurov, Protazanov'un bu haber nedeniyle saldırıya uğradığını öne sürdü. Meslektaşının kaldırıldığı hastanede iyi bakılmadığını savunan Yurov, bu nedenle Protazanov'un aldığı yaralar sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etti. Polis sözcüsü ise bu iddiaları reddetti.

PONOMARYOV YARALI

İnsan hakları savunucu Lev Ponomaryov ise 31 Mart Salı gecesi uğradığı saldırıdan, yaralı olarak kurtuldu. Ponomaryov, akşam evinin önünde aracından indiğinde saldırıya uğradığını ve dövüldüğünü belirtiyor. Ponomaryov, uğradığı saldırıyı "kaç kişi olduklarını bilmiyorum. Bana arkadan saldırdıklarında yere düştüm. İki veya üç kişi beni dövdü. Bilerek, başıma ve göğsüme tekme attılar. Ellerimle kendimi korumaya çalıştım ve bağırdım, yüksek sesle bağırdım" sözleriyle anlattı.

Ponomaryov, uzun zamandır kimliği belirsiz kişiler tarafından tehdit edildiğini belirtiyor. Ponomaryov'un kızı avukat Elena Lipzer, babasının, cesaret isteyen çalışmaları yüzünden, bir hedef tahtası haline geldiğine inanıyor. Lipzer, bu saldırının babasının üzerinde çalıştığı hangi olayla bağlantısı bulunduğunu söylemenin ise zor olduğunu belirtiyor.

ALMAN SİYASETÇİDEN TEPKİ

Ponomaryov, saldırıya uğramadan önce Almanya eski Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile Moskova'da bir araya gelmişti. Hür Demokrat Partili politikacı, olayın derhal aydınlatılmasını talep etti.

Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Pronin saldırı hakkında yürütülecek soruşturma ile bizzat ilgileneceğini açıkladı. Buna rağmen, olaya ilişkin ciddi bir soruşturma yürütüleceğine dair kuşkular bulunuyor.

AYDINLATILAMAYAN SALDIRI

Ponomaryov, gazeteci Anna Politkovskaya'nın ölümünün aydınlatılması için defalarca çağrıda bulunmuştu. Ancak Politkovskaya'nın katilleri bugüne kadar bulunamadı. Ponomaryov, avukat Stanislav Markelov ve gazeteci Anastasia Baburova'nın bu yılın Ocak ayında Moskova'da sokak ortasında öldürülmesinden sonra da "Rusya'da insancıl konularla ilgilenmek hayati tehlike yaratıyor" demişti. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunu, bu kez kendisi de yaşadı.

Kaynak: DW


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?