banner15

Rusya'da Sivil Toplum Tartışması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin'e sivil toplum örgütlerini kapatma yetkisi tanıyan ve hem ıç hem de dış eleştirilere neden olan yeni yasayla özgürlüklerin kısıtlanmadığını söyledi.

Rusya'da Sivil Toplum Tartışması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Kremlin'e sivil toplum örgütlerini kapatma yetkisi tanıyan ve gerek içte gerek dışta eleştirilere neden olan yeni yasayı savundu. Sergei Lavrov, yasanın batıdaki uygulamalarla uyumlu olduğunu, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamayacağı gibi, resmi makamların eleştirisini de zorlaştırmayacağını söyledi.

Yasa ükümete, spor kulüplerinden insan hakları savunucularına tüm sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini, mali yapılarını yakından izleme fırsatı tanıyor. Yasaya göre, Rusya'nın egemenliğine ya da bağımsızlığına ters düşen faaliyetlerde bulunmaları durumunda bu kuruluşların kapatılması gündeme gelebilecek.

Parlamentodan geçen yıl geçen yasa, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından geçen hafta içinde imzalanmıştı. Putin'in onayının duyurulmaması, muhalefet tarafından eleştirilmiş, iktidarın tepkileri engellemeye çalıştığı yorumları yapılmıştı. Rusya anayasasına göre yasalar, cumhurbaşkanının onayından 90 gün sonra yürürlüğe giriyor.

Geçen yıl parlamentoya ilk sunulduğunda büyük tepki çeken yasa taslağı üzerinde, Putin'in talimatıyla değişiklikler yapılmıştı. Ancak sivil toplum kuruluşları bu değişikliklerin tatminkar olmadığını savunuyor. Rusya'da şimdiye kadar hükümeti eleştirmekte en özgür unsur olan ve son kale olarak görülen sivil toplum kuruluşlarının da kaybedildiği endişesi hakim.

Rusya'yı eleştiren yabancı kuruluşların başında Uluslararası Af Örgütü geliyor. Rusya'nın iç işlerine karıştığı suçlamasını reddeden örgüt, Moskova'nın uluslararası insan hakları standartlarına uyması gerektiğini savunuyor. Kremlin ise batıyı, sivil toplum kuruluşlarını kullanarak Rusya'yı zayıflatmaya çalışmakla suçluyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48