banner39

Rusya'da yarın için ulusal yas ilan edildi

Rusya Eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in cenaze töreninin yapılacağı yarın için ülke çapında ulusal yas ilan edildi.

Arşiv 24.04.2007, 08:35 24.04.2007, 08:35
Rusya'da yarın için ulusal yas ilan edildi

Rusya'da dün kalp yetmezliğinden ölen eski lider Boris Yeltsin'in naaşı, Moskova'nın merkezindeki bir katedralde ziyarete açıldı.

Boris Yeltsin, Sovyetler Birliği'nin çöküşüne ve Rusya'nın demokrasi ve kapitalizme olan çalkantılı geçişine öncülük etmişti.

Halefi Vladimir Putin, Yeltsin'i 'Rus demokrasisinin babası' diye tanımladığı bir konuşma yaptı.

Putin televizyondan yayımlanan konuşmasında Yeltsin'in ülkede yeni bir sayfa açtığını, özgür ve demokratik bir Rusya'nın doğuşunu sağladığını söyledi.

Putin "Boris Nikolayeviç Yeltsin'in hatırasının, asil fikirlerinin ve 'Rusya'ya iyi bakın' sözlerini ahlaki ve siyasi alanlarda örnek almak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Rakibi Mihail Gorbaçov'sa Yeltsin'in Rusya için önemli işler başardığını, ama aynı zamanda hataları da olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Boris Yeltsin'in 'Rusya'nın büyük bir değişim ve zorluklardan geçtiği bir dönemde tarihi bir figür olduğu' yorumunu yaptı.

Önce sevildi, sonra yerildi

76 yaşında ölen Boris Yeltsin'in devlet başkanlığı dönemi hem ekonomik hem de askeri çalkantılara tanık oldu.

Yeltsin gençliğinde Komünist Parti hiyerarşisinde hızla yükselmiş, 1985 yılında Gorbaçov tarafından Moskova Belediye Başkanlığı görevine getirilmişti.

Ağustos 1991'de yaklaşık 60 saat süren darbeye tankların üzerine çıkarak direndi ve Mihail Gorbaçov'un görevinin başına dönmesinin en önemli bayraktarlarından biri oldu.

Ancak bu darbeyi hem Gorbaçov'u hem de darbecileri yıpratmak için kullandı.

Sovyetler'in parçalanması ardından kurulan Rusya Federasyonu'nun demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk lideri oldu.

Birkaç ay içinde Sovyet iktidarının en güçlü unsurlarından Komünist Parti'yi yasakladı.

Siyasi muhaliflerini bastırmak için, 1993 Ekimi'nde sığındıkları Rus Parlamentosu'na tanklar ve askerler eşliğinde saldırı emri verdi.

Ülke ekonomisini liberal sisteme uyarlama hedefinin en acı sonuçları, yğzde 2000'lere varan yüksek enflasyon ve kamuya bağlı tesislerin özelleştirilmesi sürecinde yaşanan yolsuzluklar oldu.

Suç ve yolsuzluklar salgın haline dönüşürken, ülkenin güneyinde de karışıklıklar görülmeye başlanmıştı.

1994 yılında Çeçenistan'daki ayrılıkçılara karşı savaş başlattı.

Çeçenistan savaşı onbinlerce kişinin hayatına malolurken, Rus ordusu yenilgiye uğrayarak 1996 yılında bölgeden çekilmek zorunda kaldı.

Bu sırada sağlık sorunları ve alkol bağımlılığı da giderek artan Boris Yeltsin, 31 Aralık 1999'da istifa ettiğinden beri kamuoyunda pek görülmüyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?