Rusya'dan askeri modernizasyona 420 milyar dolar

Rusya'nın, askeri modernizasyon için 420 milyar dolar harcayacağı bildirildi.

Rusya'dan askeri modernizasyona 420 milyar dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Anton Siluanov, askeri harcamaların 2011'de gayri safi milli hasılanın yüzde 2,9'una ulaşacağını, ekonomik büyüme ile orantılı olarak askeri harcamaların da artacağını söyledi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da konuşan Siluanov, "Savunma harcamaları 2010'da gayri safi milli hasılanın yüzde 2,6'sı olarak gerçekleşecek. Bu rakam 2011'de yüzde 2,9'a, 2012'de yüzde 3'e ve sonrasında da yüzde 3,2'ye çıkarılması öngörülüyor." dedi.

Duma Savunma Komitesi Başkanı Viktor Zavarzin de Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Rusya savunma sanayi krizden henüz çıkamadı. Hükümet tarafından alınan önlemlere rağmen, savunma sanayi mali, teknolojik, yapısal ve personel açısından krizden kurtulamadı." dedi. Zavarzin askeri ürünlerin maliyetleri artarken, miktar açısından da azalma yaşandığına dikkat çekti.

Duma Savunma Komisyonu'ndan Oleg Frolov da yaptığı konuşmada 2011-2020 arasında yeni silahlanma programı için 13 trilyon ruble (420 milyar dolar) ayrıldığını söyledi. Önümüzdeki on yıl içinde Rus ordusunun modernizasyonu için en az bu rakamın üç katının gerekli olduğuna değinen yetkili, "Mevcut rakamlar stratejik nükleer kapasite ve füze savunma sistemlerine yeter. Hava, kara ve deniz güçlerine çok düşük oranlar kalır." eleştirisi getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 19:09
banner53
YORUM EKLE

banner39