banner39

Rusya'dan cami tamirine 650 bin ruble

Nijegorod yerel hükümeti cami tamirine 650 bin ruble ayıracak.

Arşiv 13.02.2010, 17:51 14.02.2010, 10:01
Rusya'dan cami tamirine 650 bin ruble


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Nijegorod eyaletinin valilik içerisinde faaliyet gösteren dini teşkilatlar komisyonu toplantısına çeşitli dini kurumların temsilcisileri ve eyalet içişleri bakanlığının çalışanları da yer aldı.

Müslümanları toplantıda müftülük temsilcisi Gayaz Zakirov ve Damir Muhetdinov temsil etti. Toplantıda dini teşkilatlara mali kaynak aktarılması meselesi ele alındı. Alınan karara göre Nojegorod Merkezi Cami’nin tamiratı için 2010 yılı içerisinde 650 bin ruble ayrılması kararlaştırıldı.

Rus basınında yer alan habere göre şehir yönetimi 2009 yılı içerisinde de caminin temelinin sağlamlaştırılması için 800 bin ruble harcamıştı. Son dönemde bölgede Müslümanların sayısının büyük bir hızla artarak 200 bine ulaştığı belirtildi. Bölge uzmanları önümüzdeki yıllar içerisinde hem Müslümanlarının aile bağlarının sağlam olması ve doğurganlık oranının yüksek olması hem de Orta Asya-Güney Kafkasya’dan çok sayıda “göçmen çalışanların” bölgeye gelmeye devam etmesi sonucunda bu rakamın birkaç misline çıkacağını ön görüyor.

Valilik yetkililerin aldığı mali kaynak desteğine rağmen Müslümanların bunu yeterli görmediği ve önceki yöneticiler zamanında onlarca caminin tamir edilerek kullanıma açıldığı, yenilerinin inşa edildiği ve Müslüman hayır kurumlarının açıldığının hatırlatıldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?