banner39

Rusya'dan Çeçen ailelerine zorunlu tazminat

AİHM, kaçırılan Çeçen ailelerine Rusya'nın tazminat ödemesini kararlaştırıldı.

Arşiv 15.06.2010, 10:48 15.06.2010, 12:06
Rusya'dan Çeçen ailelerine zorunlu tazminat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Strasburg Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yakınları kaçırılan Çeçen ailelerinin Rusya aleyhinde açtığı davayı görüşerek  Moskova’nın 430 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Bu konuda açıklama mahkemenin basın merkezinden yapıldı. Birkaç gün önce mahkeme Çeçenistan’ın Katır-Yurt köyünde oturan Magomed-Saleh ve Magomed-Ali İlyasov’ların kaçırılması olayını değerlendirdi.

Kaçırılan şahısların annesi Durughan İlyasova 2002 yılının Kasım ayında yüzü kapalı insanların gelerek evlatlarını götürdüğünü açıkladı Daha sonra yakınları hakkında hiçbir bilgi kendilerine ulaşmadı.

İlyasova evlatlarının emniyet birimleri tarafından kaçırıldığından kuşku duymadığını ifade etti. Mahkeme İlyasova’nın şikayetinin haklı olduğuna karar verdi ve Rusya yetkililerinin soruşturma sırasında yasa dışı faaliyette bulunduğunu tespit etti. Nihai kararında İlyasova’ya 120 bin euro manevi tazminat ve 1000 euro mahkeme harçlarının ödenmesine karar verildi.

İkinci davada Çeçenistan’ın Duba-Yurt köyünden 2001 ve 2005 yıllarında kaçırılan şahısların akrabalarının şikayeti gündeme taşındı. 15 Mart 2001 yılında Vakayev ailesinin evine yüzleri kapalı silahlı şahıslar girerek Şamil Vakayev’i yaralayarak kendileri ile götürdü. Ayrıca ailenin diğer üyeleri Salambek Tatayev, Ramzan Dudayev, Yunus Abdurazakov ve Şamhan Vakayev de silahlılar tarafından götürüldü.

FSB’nin özel operasyon görüntülerini izleyen Şumist Vakayeva bu operasyonun kendi ailesine yönelik olarak yapıldığına tanıklık etti. Olayın üzerinden dört yıl geçtikten sonra Vakayev’ler ailesine yine silahlı şahıslar baskın yaparak Şamsud Vakayev’i de götürdü.

Üzerinden yıllar gerçmesine rağmen ailenin altı üyesi hakkında da haber çıkmadı. Avrupa insan hakları mahkemesi Rusya hükümetinin Vakayevler ailesine 307 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?