banner39

Rusya'dan füze kalkanına misilleme

Moskova ile Washington arasında, ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi öngördüğü füze kalkanı nedeniyle yaşanan gerilim tırmanıyor.

Arşiv 27.04.2007, 15:49 27.04.2007, 22:33
Rusya'dan füze kalkanına misilleme

 

Rusya, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması"ndan (AKKA) kaynaklanan yükümlülüklerini askıya aldığını NATO'ya bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bugün Norveç'in başkenti Oslo'da biraraya geldi.

Scheffer'in açıklamasına göre Lavrov bu görüşmede, ülkesinin, "Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) kaynaklanan yükümlülüklerini askıya alma kararını" bildirdi.

Scheffer, "Bu mesaj kaygıyla, derin bir kaygıyla, düş kırıklığıyla ve üzüntüyle karşılanmıştır" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması çerçevesindeki yükümlülüklerini askıya alacaklarını açıklamıştı.

Putin'in, Rusya Başkanı olarak son ulusa sesleniş konuşmasında, "askıya alınması" çağrısını yaptığı antlaşma, Washington'u ve "soğuk savaş"ın ardından
kurulan dünya dengelerini yakından ilgilendiriyor.

Rusya ve NATO arasında 1990 yılında imzalanan, 1999'da İstanbul'da, Sovyetler Birliği sonrası değişen dengeleri yansıtmak üzere revize edilen antlaşmayı yeniden gündeme taşıyan, ABD"nin, Doğu Avrupa ülkelerini kapsayan füze kalkanı planları.

Antlaşmanın hükümleri ABD'yi bağlamıyor

Washington yönetimi, Polonya'ya ve Çek Cumhuriyeti topraklarına füze kalkanı yerleştirmeyi planlıyor. Ancak ABD"nin bu projesi, AKKA Antlaşması çerçevesinde uygulanabilir değil. Zira, AKKA Antlaşması, konvansiyonel ağır silahların konuşlandırılmasını ve ülkeler arası hareketini sınırlandırıyor.

Ancak AKKA Antlaşması"nın hükümleri ABD için bağlayıcı değil. Çünkü antlaşmanın 1999'da revize edilen hali Rusya tarafından onaylanmış olmasına rağmen, ABDve diğer NATO ülkeleri tarafından onaylanmadı. Bu nedenle Washington, füze kalkanı planlarını temel olarak ABD - Polonya - Çek Cumhuriyeti üçgeninde yürütebiliyor.

Rusya ABD"nin füze kalkanı projesinden de, bu projeyi mümkün kılan hukuki boşluktan da memnun değil.

Şubat ayındaki Münih Güvenlik Konferansı'ndan bu yana ABD"ye karşı söylemini iyice sertleştiren Putin'in son sözleri, bu konuda oluşan sessiz dengenin Rusya tarafından da bozulabileceğini gösteriyor.

Rice'tan Putin'e cevap

Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyi donduracağını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, ABD'den tepki geldi.

NATO dışişleri bakanlarının gayrıresmi toplantısına katılmak üzere Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rice, Rusya'nın, AKKA çerçevesinde üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Rice, düzenlediği basın toplantısında, ''Bunlar antlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerdir ve herkesin, antlaşmayla bağlı yükümlülüklerini yerine getirmesi beklenir'' dedi.Kaynak: CNNTürk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?