Rusya'dan İran'a yakıt vermeme tehdidi

Rusya İran'a, 'uranyum zenginleştirme programını askıya almadığı takdirde Buşehr nükleer tesisine yakıt sağlamayacağı'nı söyledi.

Rusya'dan İran'a yakıt vermeme tehdidi

New York Times gazetesi, Rusya'nın İran'a, "uranyum zenginleştirme programını askıya almadığı takdirde Buşehr nükleer tesisine yakıt sağlamayacağı" yolunda ültimatom verdiğini yazdı.

New York Times, adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı, Amerikalı ve İranlı yetkililere dayanarak dün yayımladığı haberde, ültimatomun geçen hafta Moskova'da, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri İgor İvanov tarafından İran nükleer görüşmecilerinden Ali Huseyini Taş'a verdiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığının henüz yorumda bulunmadığı haberde, bir üst düzey Avrupalı yetkilinin, "Bunu Ruslar tarafından alınmış çok önemli bir karar olarak görüyoruz. Bu, Ruslarla İran'ın nükleer programının tehlikeli olduğuna dair anlaşmazlığımızın bir taktik olduğunu gösteriyor. Aslında Ruslar nükleer bir İran istemiyor" sözlerine yer verildi.
Rus yetkililer geçen ay, İran'ın gerekli ödemeleri yapmadığı için Buşehr liman kentindeki reaktöre yakıt tesliminin geciktirildiğini açıklamıştı.

BM Güvenlik Konseyinin, uranyum zenginleştirme programını askıya almayı reddettiği için İran'a yeni yaptırımlar uygulanması amacıyla bu hafta bir tasarıyı oylaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12