banner39

Rusya'dan NATO'nun genişlemesine karşı uyarı

Rusya, NATO'yu doğuya doğru daha fazla genişlememesi konusunda uyardı.

Arşiv 03.04.2009, 21:18 03.04.2009, 21:18
Rusya'dan NATO'nun genişlemesine karşı uyarı


Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, NATO'nun, oynayabileceği kayda değer bir rolü olduğunu, ancak doğuya doğru daha fazla genişlememesi uyarısında bulundu.

Rus haber ajansları, Medvedev'in, Londra'daki bir üniversitede NATO ile ilgili yaptığı konuşmada, kurulmasını önerdiği yeni Trans-Atlantik güvenlik sisteminin NATO'nun yerini almayacağını, tersine onu da içine katmayı öngördüğünü söylediğini duyurdu.

NATO'nun, genişlemesiyle ilgili karar aldığında yol açacağı sonuçları da düşünmesi gerektiğini belirten Medvedev, "Bunu, dün yeni mevkidaşım ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığım görüşmede de söyledim. NATO'nun, birlikteliğini koruma ve komşularıyla ilişkilere zarar vermemeyi düşünmesi gerekiyor" dedi.

Medvedev, Avrupa'nın yeni güvenlik sistemine ihtiyacı olduğu yönündeki çağrılarının NATO'yu dışlamadığını vurgulayarak, "NATO'nun, Avrupa'daki güvenliği sağlayan sistemde kayda değer bir rolü var. Yeni bir güvenlik sistemi oluşturulmasıyla ilgili anlaşma NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve diğer varolan örgütlerin yerini alacak bir yapıda olmamalı. Tersine onlar da bu süreçte yer almalı. Bu, evrensel bir pakt olmalı" diye konuştu.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?