banner39

Rusya`dan silah fiyatlarında ucuzluk

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeleri ile askeri işbirliği anlaşmaları imzalayan Rusya, silah fiyatlarında indirim yapacak

Arşiv 08.01.2009, 15:33 08.01.2009, 15:33
Rusya`dan silah fiyatlarında ucuzluk

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, askeri işbirliği komisyonunun tarafından düzenlenen toplantıda BDT ülkeleriyle yapılan askeri anlaşmalarda sağlanacak kolaylıklar hakkında açıklamalar yaptı.

Bölge ülkeleri arasında savunma alanında daha yakın işbirliği kurulması gerektiğini söyleyen Medvedev, Sovyet silah teknolojileri temelinde kurulan savunma sanayilerinin de hala birbirlerine bağlı olduğunu kaydetti.

Dünya silah pazarındaki yerini korumak ve BDT ülkeleri ile işbirliğini artırmak isteyen Rusya, BDT ülkelerine satılan silahlarda indirimli fiyat uygulama kararı aldı.

2008 yılında ordusunun silahlarını yenilemeğe başlayan, ve silah pazarına yeni ürettiği teknolojilerle giren Rusya, silah satışında 8 milyar dolar ile dünyada ikinci sırada yer aldı.

Bu gelirin büyük bölümünü yine savunma sanayine aktaran Moskova yönetimi, askeri amaçlar için devlet bütçesinden de 92 milyar ruble ayırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?