banner39

Rusya'dan Sırbistan'a Kosova desteği

Rusya'nın Sırbistana, Kosova'nın geleceğine ilişkin 'Belgrad için kabul edilemez' olan bir çözümü destekleyemeyeceğini açıkladığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya'dan Sırbistan'a Kosova desteği
Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitza, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendisine, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kosova'nın geleceğine ilişkin “Belgrad için kabul edilemez” olan bir çözümü destekleyemeyeceğini söylediğini bildirdi.

Koştunitza, düzenlediği basın toplantısında, telefon görüşmesi yaptığını belirttiği Putin'in, Kosova'nın geleceği konusundaki çözümün, net, evrensel ilkelere dayanması gerektiğine işaret ettiğini kaydetti.

Sırbistan Başbakanı, bunun da var olan ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesi ilkesine bağlı olunması gerektiği anlamına geldiğini belirtti.

Bu arada, İsveç ve Slovakya dışişleri bakanları Karl Bild ile Jan Kubis, ayrı ayrı resmi ziyaret için bulundukları Belgrad'da Sırp yetkililerle görüştüler. İki bakan da Kosova konusundaki görüşlerini, Birleşmiş Milletlerin (BM), bölgenin nihai statüsüne ilişkin önerisini sunmasından sonra dile getireceklerini söylediler.

BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin çözüm önerisini, Sırbistan'da 21 Ocak'ta yapılacak genel seçimlerden sonra açıklaması bekleniyor. Ahtisaari'nin taraflara sunacağı çözüm önerisinin, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Kosova, NATO'nun Yugosvavya'ya karşı eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç döneminde Kosovalı Arnavutlara yönelik uygulanan şiddet gerekçesiyle düzenlediği yaklaşık üç ay süren askeri harekatının ardından 1990'dan bu yana geçici BM yönetimi altında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?