banner39

Rusya'dan Suudi Arabistan'a nükleer işbirliği önerisi

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Rusya’nın dün uzaya 6 Suud uydusu göndereceğini ilan ettiği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Riyad’a nükleer enerji alanında işbirliği teklif ettiği yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya'dan Suudi Arabistan'a nükleer işbirliği önerisi

Dünya Bülteni Haber Bülteni

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Rusya’nın dün uzaya 6 Suud uydusu göndereceğini ilan ettiği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Riyad’a nükleer enerji alanında işbirliği teklif ettiği yazıyor.

 

Haberde, Putin’in iki gün süren Suudi Arabistan ziyareti sonunda iki ülke arasında ekonomi, hava taşımacılığı ve medya alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalandığı, Rusya’nın Kazakistan’daki üssünden uzaya gönderilecek Suudi Arabistan yapımı füzelerden beşinin iletişim, altıncısının da haber alma alanında kullanılacağı bildiriliyor.

 

 

Yemen Ordusu El-Husi yandaşlarıyla çatıştı: 75 ölü

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Yemen Ordusu ile Abdülmelik El-Husi yandaşları arasında ülkenin kuzeybetısındaki Es-Saide bölgesinde yaşanan çatışmalarda, El-Husi yandaşlarından 55 kişinin öldüğü, Yemen Ordusu’ndan da 20 askerin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

 

Haberde, Yemen Hükümeti’nin El-Husi yandaşlarının isyanına son vermek için ordudan yardım istemeyi kararlaştırdığın, Yemen Ordusu’nun helikopter, uçak ve tank desteğiyle gerçekleştirdiği operasyonla bir kaç hafta önce isyancıların kalesi sayılan bölgeleri ele geçirdiği, isyancıların liderleri arasında anlaşmazlık çıktığı belirtiliyor.

 

 

‘Müslüman Kardeşler kendini feshetmeli!’

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında, Kuveytli düşünür ve siyasi bilimler hocası Abdullah El-Nefisi’nin Müslüman Kardeşler Cemaati’nin Arap ve İslam siyasetine yük olmaya başladığını ve kendini feshetmesi gerektiğini söylediği yazıyor.

 

Haberde, En-Nefisi’nin “El-Menar El-Cedid” dergisine yazdığı makalede, Müslüman Kardeşler teşkilatının kurulduğu şartların bugün bulunmadığını söyleyerek Müslüman Kardeşler teşkilatı da dahil olmak üzere İslami hareketleri “örgüt” olmaktan uzak durmaya çağırdığı ve İslami hareketler için en uygun oluşumun “fikri akım” olduğunu ifade ettiği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, derginin imtiyaz sahibi Mısırlı yazar Cemal Sultan’ın, Abdullah En-Nefisi’nin yazdıklarının bir çok İslamcının aklından geçenlerin tercümesi olduğunu söylediği yazıyor.

 

Petrol casusuna ömür boyu hapis cezası

 

Katar’da yayınlanan Er-Râye gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, “petrol casusu” olarak bilinen davada Amerikan vatandaşı mühendise mahkemenin ömür boyu hapis cezası verdiği bildiriliyor.

 

Haberde, geçen Ağustos ayında Katar petrol şirketinde çalışan Amerikalı mühandisin petrol sahalarıyla ilgili önemli bilgileri yabancı bir devlet büyükelçiliğine verdiğinin tespit edildiği kaydediliyor.

 

Gazete, Katar güvenlik güçlerinin haberde adı belirtilmeyen büyükelçilik görevlileri gibi mühendise telefon ettiklerini ve kendisine verilecek parayı bir zarf içerisinde belirli bir yere bırakacaklarını söylediklerini, Amerikalı mühendisin zarfı almaya geldiğinde yakalandığını ve evinde yapılan aramada ülkenin kuzeyindeki petrol sahalarıyla ilgili CD’lere kaydedilmiş hassas bilgilere ulaşıldığını yazıyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinden... Üst köşesinde “icraatlar” yazan ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yi basın toplantısı yaparken gösteren karikatürde, El-Maliki’ye “Mezhepçi milisler elinde hayatını kaybeden binlerce kurban ve kimliği belirsiz cesetlere karşı hükümetiğinizin aldığı önlemler nelerdir?!!” sorusuna Nuri El-Maliki, “E.. ee..mm.. Biz, kimliği belirsiz cesetlerin sahiplerini belirlemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz..” cevabını veriyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?