banner39

Rusya'dan Ukrayna'ya Kırım hamlesi

Rusya, fabrikalarında hisselerinin bulunduğu Kırım'da Ukrayna'yı gerecek atılımların peşinde...

Arşiv 06.04.2010, 17:48 07.04.2010, 07:29
Rusya'dan Ukrayna'ya Kırım hamlesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Federasyonu devlet mülkünü idare biriminin çabaları ile Ukrayna arasında 1993 yılından günümüze kadar ertelenen meselenin tekrar gündeme taşınacağı öne sürüldü.

Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre Ukrayna topraklarında bulunan sanayi fabrikalarında ve diğer sosyal merkezlerde Rusya’nın da hissesi bulunuyor.

Rosimushestva başkan yardımcısı Yuri Medvedev’in sözlerine göre Rusya Ukrayna’nın 300’den fazla sanayi bölgesinin kendisine ait olduğunu belirtiyor.

Her ne kadar Rusya tarafı bu meselenin Ukrayna devletinin lehine olduğunu açıklasa da Kiev adına açıklama yapan Aleksandr Ryabçenko SSCB döneminde Ukrayna topraklarında inşa edilen sanayi bölgelerinin Rusya’nın mali imkanları ile inşa edildiğinin belgelerle kanıtlanması gerektiğini ifade etti.

Uzmanların görüşüne göre özellikle de Kırım’da inşa edilen merkezlerin belgelerinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

Şu anda turizm merkezi olarak kullanılan bu inşaatlar yerel halk tarafınan kullanılmakta ve onlara hak iddia edilmesi büyük sorunlara neden olabilir.

Konunun Ukrayna başbakanı Azarov ile Rusya başbakanı Putin arasında da görüşülmesi bekleniyor. Ukrayna’lı siyasi uzman Konstin Bondarenko bu meselenin çözümünün imkansız olduğunu ifade etti. Bondarenko'ya göre her iki tarafın ortak çabaları ve devletlerarası anlaşmalarının değiştirilmesinden sonra sonuca gidilebilir.

Ancak netice itibariyle meselenin Rusya’nın lehinde sonuçlanması Ukrayna iç politikasında deprem etkisi oluşturabilir. Ukrayna kamuoyu meselenin bağımsız devletin iç işlerine müdahale olarak değerlendireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?