banner39

Rusya'nın endişe etmesine gerek yok

ABD Dışileri Bakanı Condoleezza Rice, ABD'nin Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurmasının Rusya için bir tehdt oluşturmadağını belirtti.

Arşiv 26.04.2007, 13:30 26.04.2007, 13:39
Rusya'nın endişe etmesine gerek yok

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD'nin Doğu Avrupa'da füze kalkanı sistemi kurma planının Rusya için stratejik tehdit oluşturabileceği yönündeki endişelerin "saçma" olduğunu söyledi.

Rice, Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen NATO-Rusya toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Avrupa'ya kurulacak 10 füze kalkanı ve birkaç radarın Moskova için stratejik tehdit oluşturabileceği düşüncesinin tamamen "gülünç" olduğunu ifade etti.


Dışişleri Bakanı Rice, "Rusların binlerce savaş başlığı var. Stratejik Rus nükleer gücününün birkaç kalkanla durdurulabileceği düşüncesi mantıklı değil" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da katılacağı ve iki gün sürecek NATO dışişleri bakanları toplantısında, ABD'nin füze kalkanı konusuyla NATO'nun Afganistan'daki askeri gücünün artırılması, Rusya ile Batılı güçler arasında Kosova'nın geleceğine ilişkin görüş ayrılıklarının ele alınması bekleniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?