banner39

'Rusya'nın G8'deki nüfuzu artıyor'

Sanayileşmiş sekiz ülkenin oluşturduğu G8'de, Rusya'nın nüfuzu her geçen gün daha da artıyor.

Arşiv 10.02.2008, 11:50 10.02.2008, 11:59
'Rusya'nın G8'deki nüfuzu artıyor'


Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, "sanayileşmiş sekiz ülkenin oluşturduğu G8'de Rusya'nın nüfuzunun her geçen gün daha da arttığını" söyledi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan G8 ülkelerinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası yetkililerinin zirvesinde gazeteciler ile görüşen Kudrin, Rusya ekonomisinin her geçen gün güçlendiğini ve G8'deki nüfuzunun da buna oranla arttığını söyledi.

Kudrin, "Rusya'nın G8'deki etkisi her görüşme ile daha da artıyor. Bu bizim ekonomimizin, borsamızın hızla büyümesinden kaynaklanıyor. Bugün bu göstergeler üzere gelişen pazarlar içinde ikinci ya da üçüncü sıradayız. Bu da Rusya'nın diğer ülkeler ile yapılan ticaretinin hızla artmasından kaynaklanıyor" diye konuştu. Rus Maliye Bakanı örnek olarak, geçen sene Japonya ile yapılan ticaretin yüzde 58 oranında artarak 21,3 milyar dolara çıktığını söyledi.

Kudrin ayrıca "Rusya'nın altın rezervlerinin her geçen gün arttığını söyleyerek, bununla birlikte enerji alanında da ülkenin dünyada vazgeçilemez konumda olduğunu" vurguladı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?