banner15

Rusya'nın Kürt mafya lideri yakalandı

Yezidi Kürt asıllı Ded Hasan lakaplı ünlü Rus mafya babası Aslan Usoyan Ukrayna'da yakalandı.

Rusya'nın Kürt mafya lideri yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Masası yetkilileri, Kiev Borispol havaalanında dün gece geç saatlerde ünlü Rus mafya babası Usoyan'ı gözaltına aldı.

Ukraynalı bir polis yetkilisi, "1937 Tiflis doğumlu A. Usoyan, sınırı sahte kimlikle geçtiği ve Ukrayna arazisinde gayrıresmi şekilde bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Usoyan Ermeni suç çeteleri arasındaki ihtilafı çözmek için Ukrayna'ya geldi" açıklamasını yaptı.

Rus Ria Novosti ajansı, Usoyan'ın Moskova'dan uçakla geldiğini de belirtti. Rus mafya babasının Rusya'ya sınırdışı edilmesi bekleniyor.

Ded Hasan veya başka adıyla Usoyan, Rusya'nın bir numaralı mafya babası olarak biliniyor. Günümüzde Avrupa'ya bile sıçrayan Rus mafya savaşlarının perde arkasında Usoyan ve ünlü Kutaisi suç çetesi lideri Tariel Oniani arasındaki kavga yatıyor. Oniani Moskova'da yargılanırken, Oniani-Ded Hasan arasında kanlı hesaplaşma sadece Rus değil, Avrupa polisinin de merceği altında.

Bu hesaplaşma sonucunda Yaponçik lakaplı ünlü Rus mafya babası Vyaçeslav İvankov geçtiğimiz yılın Kasım ayında öldürüldü. İki Türk vatandaşının da katili olan Yaponçik, Ded Hasan'ın en iyi dostu olarak biliniyordu. Mafya babasının cenaze törenini de Ded Hasan organize etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 18:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35