banner39

Rusya'ya DTÖ vizesi

Bush ve Putin'in, Moskova'nın DTÖ üyeliğinin önünü açacak anlaşmaya imza attı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Rusya'ya DTÖ vizesi

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (APEC) Vietnam'ın başkenti Hanoi'deki zirvesi, ABD ve Rusya'nın, Moskova'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin önünü açacak ikili anlaşmayı imzalamasıyla tamamlandı. DTÖ dışındaki son büyük milli ekonomi olan Rusya'nın, fikri mülkiyet hakları ve vergi indirimi gibi sorunlar nedeniyle 12 yıldır sürdürdüğü müzakereler sonrasında gelen kilit önemdeki bu anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başarı hanesine yazıldı. İmza sonrası Putin ile ABD Başkanı George W. Bush ikili ilişkilerin bundan fayda sağlayacağını vurguladı. Bush'un "ABD, Rusya ve uluslararası ticaret için iyi bir anlaşma" sözleriyle tebrik ettiği Putin, muhatabını "Siyasi iradeniz olmasa, anlaşma mümkün olmazdı" diye övdü. Ancak Rusya'nın DTÖ yolunda çoktaraflı müzakereleri tamamlama ile üyeliğini veto tehdidi savuran Gürcistan ve Moldova engelleri hâlâ baki.

Bush: Din özgürlüğü en temel özgürlük

Putin'in 'stratejik işbirliğini artırma' taahhüdünde bulunduğu Çin Devlet Başkanı Hu Cintao'ya Bush 'tüketim toplumu olup daha çok Amerikan malı alın' çağrısı yaptı ABD Başkanı, Vietnam'a dini özgürlük baskısı yapmak için eşi Laura'yla Cua Bac kilisesinde dua edip "Din özgürlüğü en temel özgürlüktür" diye konuştu.

Vietnam'da tünik giydiler

Zirve defileyi andıran aile fotoğrafı çekimiyle bitti. 18 erkek lider mavi, kırmızı ve sarı ipek tunikler giyerken, üç kadın lider Vietnamlı kadınların geleneksel giysisi pembe 'ao dai'leri ve şapkalarıyla rol çaldı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?