banner39

Rusya'ya göre Bakiyev Kırgızistan'a gidemez

Rusya, Kırgızistan'ın devrik lideri Kurmanbek Bakiyev'in "hala devlet başkanı olduğu" iddiasını reddetti.

Arşiv 22.04.2010, 15:11 22.04.2010, 15:11
Rusya'ya göre Bakiyev Kırgızistan'a gidemez

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgız devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in resmi olarak istifa ettiğini, Moskova'nın da bunu bu şekilde gördüğünü açıkladı.

Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, "Sadece bir şeyi biliyorum; o da Sayın Bakiyev'in istifasını Bişkek'e faksladığı. Bu belge sözlü açıklamayla reddedilemez" dedi.

Kırgızistan'ın devrik lideri Bakiyev, dün sığındığı Belarus'un başkenti Minsk'de dünya liderlerine çağrıda bulunarak, hala Kırgızistan'ın devlet başkanı olduğunu, ülkedeki geçici yönetimi tanımamalarını istemişti.

Kırgızistan'ın anayasal devlet başkanı olduğunu ve görevine devam ettiğini savunan Bakiyev, kaba kuvvete başvurarak devleti ele geçiren çeteler nedeniyle ülkesinin zor günler geçirdiğini ileri sürmüştü.

MEDVEDEV'DEN BELARUS'A TEPKİ

Kırgızistan'da 7-8 Nisan'da gerçekleşen ayaklanmaların ardından Kırgız lider, önce ülkenin güneyine sonra da Kazakistan'a geçmişti. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun daveti üzerine Bakiyev, 19 Nisan'da Minsk'e geçti. Bakiyev'e siyasi sığınma hakkı veren Lukaşenko Rusya'nın tepkisine neden oldu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna ile imzalanan üs ve doğalgaz anlaşmalarının ardından basına yaptığı değerlendirmede, doğalgazda benzer indirimin Belarus için de geçerli olup olmayacağı sorusunu yanıtladı. Rusya lideri, "İndirim gerçek müttefikler için yapılır. Sadece işbirliği deklarasyonu yapan, sonra da işini kaybedenlere daimi oturma izni verenlerle değil" dedi.

Rus haber ajansları Bakiyev'in Minsk'te Cuma günü de yeni bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?