banner39

Saadet Partisi gelecekten ümitli...

Seçimlerden yüzde 150 oy artışıyla çıkan Saadet Partisi'nde genel başkan Kurtulmuş, sonuçları yorumladı.

Arşiv 01.04.2009, 15:47 01.04.2009, 17:22
Saadet Partisi gelecekten ümitli...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

SP lideri Numan Kurtulmuş, seçim sonuçlarının Türkiye'yi erken seçime götürmeyeceğini ama ekonomik krizin derinleşmesi halinde gündeme gelebileceğini söyledi. Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti'nin oy kaybettiği yerel seçimlerden sonra erken genel seçim beklentisinde olmadığını da belirtti. Kurtulmuş, erken seçimlerin ancak ekonomik krizin derinleşmesi halinde gündeme gelebileceğini ifade etti.

SP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, yerel seçim sonuçlarını yorumladı. Seçimi AK Parti ve CHP'nin kaybettiğini savunan Kurtulmuş, partisinin ise ciddi bir başarı yakaladığını dile getirdi. Kurtulmuş, yerel seçimlerin SP için bir işaret fişeği olduğunu dile getirerek, "Bu seçim Saadet Partisi için son zor seçim, iktidar partisi için ise son kolay seçim olmuştur" diye konuştu. Partisinin iktidar alternatifi olduğu yorumunu yapan SP lideri, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

''İKTİDAR ALTERNATİFİ SAADET PARTİSİ'DİR''

Kurtulmuş, AK Parti'nin toplumsal gücün siyasal taleplerini yerine getiremediği için oy kaybettiğini, CHP'nin ise muhalefeti boyunca özgürlükçü, sosyal adaletten yana bir söylemi geliştiremediğini bu nedenle oylarını sayısal olarak artırmış olmasına karşın kaybedenler arasında yer aldığını savundu.

Seçim sonuçlarının Saadet Partisi'nin iktidar alternatifi olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Kurtulmuş, bu doğrultuda daha çok çalışacaklarını bildirdi. Kurtulmuş, ''Bu seçimde bir tohum ektik, bunun sonucunu önümüzdeki seçimlerde alacağız'' dedi.

Kurtulmuş, bir soru üzerine seçim sonuçları nedeniyle bir erken seçim beklentisinde olmadığını belirterek, bunu ancak ekonomik krizin derinleşmesinin gündeme getirebileceğini kaydetti.

''AK Parti'nin oyları azaldı, Saadet Partisi'nin oyları arttı. Bu bir eve dönüş olarak değerlendirilebilir mi? sorusu üzerine ise başkalarının zaaflarından yola çıkmalarının mümkün olmadığını belirten Kurtulmuş, Saadet Partisi'nin toplumun tüm kesimleri için ''ev'' niteliği taşıdığını söyledi.

OBAMA'NIN ZİYARETİ

Kurtulmuş, gazetecilerin ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti hakkındaki sorularını da cevapladı,

Dünyada Müslümanları yok sayarak bir politika oluşturmanın mümkün olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, başta ABD olmak üzere tüm ülkelerin bunu dikkate alması gerektiğini savundu.

Obama'nın ziyaretinde ABD askerlerinin Irak'tan ayrılırken dönüşlerinin Türkiye üzerinden yapılmasının gündeme gelebileceğini savunan Kurtulmuş, ''Buna asla müsaade edilemez. Amerikalılar Irak'a turistik geziye gitmediler. Buradan geçecek her ABD askeri 10 Iraklı'nın katilidir. Katil conilerin geçmesine izin verilemez. Nasıl girdilerse öyle çıksınlar. Böyle bir işgal kuvvetinin Türkiye'den geçmesine bu millet izin vermez'' diye konuştu.

Kurtulmuş, bir başka soru üzerine Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreteri olmasını seçilmesine karşı olduklarını söyledi.

Şanlıurfa'daki seçim sonucuna ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kurtulmuş, sonucun bir ''siyaset dersi'' olduğunu, vatandaşın aşırı öz güven içinde olanlara bir cevap verdiğini ifade etti. Kurtulmuş, seçimi kazanan bağımsız aday Ahmet Eşref Fakıbaba'nın gelecek hafta Şanlıurfa'da düzenlenecek törenle Saadet Partisi'ne katılacağını duyurdu.

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Kurtulmuş, görevi yalnızca anayasa yapmak olan bir kurucu meclis oluşturulması ve hazırlanacak anayasa metninin toplumsal ittifakın sağlanması için referanduma götürülmesi gerektiğini söyledi. Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''seçimden sonra anayasanın bir kaç maddesinde değişiklik olabileceğine'' ilişkin açıklamalarını ise ''talihsizlik'' olarak değerlendirdi. Numan Kurtulmuş, ''Yüzde 47 oy 3-4 madde değiştirin diye verilmedi size'' dedi.

Kurtulmuş, ''Daha önce genel başkan seçilmiş olsaydınız, oylarınız daha çok artar mıydı?'' sorusuna ise ''Her şey zamanında olmuştur'' karşılığını verdi.

 

banner53
Yorumlar (1)
azize 12 yıl önce
değerli hocam ama ben sizden ümitli değilim..cehapes zihniyetine "kardeş" diyenlere herhangi bir ümit bağlanamaz herhalde..
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?