banner39

Saadet'ten Anayasa paketine şartlı destek

Saadet Partisi'yle görüşen Başbakan Yardımcısı Arınç, Numan Kurtulmuş'tan şartlı destek aldı.

Arşiv 25.03.2010, 14:14 25.03.2010, 14:14
Saadet'ten Anayasa paketine şartlı destek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hükümetin Anyasa taslağına destek arayışları devam ediyor. Bugün de Saadet Partisi'ne giden hükümet üyeleri buradan şartlı destek aldılar. Numan Kurtulmuş, destek vereceklerini söyledi ancak maddelerin tek tek oylanması şartıyla dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişiklik paketini Saadet Partisi'ne götürdü. Görüşme sonrası konuşan Genel Başkan Numan Kurtulmuş, değişikliği milletin yapması gerektiğini söyledi. "Anayasa Meclisi" önerisini yineleyen Kurtulmuş, maddelerin de tek tek oylanması gerektiğini savundu. 

TBMM''nin anayasa yapmakla yükümlü olduğunu savunan Kurtulmuş, "Anayasa Mahkemesi aslında anayasanın üstünde bir senato konumuna gelmiştir" sözleriyle yüksek yargıyı eleştirdi.

Parlamentonun yapacağı herhangi bir değişikliğin, Anayasa Mahkemesi'nden dönme ihtimalinin yüksek olduğunu öne süren Numan Kurtulmuş, yeni anayasa oluşturulması için temsilciler meclisinin oluşturulması gerektiğini savundu.

Kurtulmuş, "TBMM normal işlerine devam ederken, Türkiye'de anayasa yapım sürecini, bütünüyle milletle hakem ve hakim kılabilecek şekilde düzenlemek bunun için, 250 bin seçmenin oluşturduğu bölgede, dar bölge tek milletvekili sistemiyle seçilecek bir temsilciler eliyle anayasa meclisini oluşturmak, bu meclisin 1 yıl içerisinde yapacağı anayasa taslağının mevcut TBMM'ye gönderilmesi ve referanduma gitmesini sağlayarak, Türkiye'de çağdaş katılımcı yeni bir anayasanın yapılmasını temin etmektir" dedi.

Tanzimattan bu yana anayasaların, namlu ucu yada Avrupa birliği tavsiyeleri doğrusunda halka dayatıldığını ileri süren Kurtulmuş, anayasa değişikliğinin referanduma gitmesi durumunda tasarının paket olarak oylanmasına karşı olduğunu belirtti. Kurtulmuş, oluşturulacak oy pusulasında her maddenin ayrı ayrı oylanması gerektiğini savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?