banner39

Saatin ileri alınması dengeyi bozuyor

Yaz saati uygulamasının kişinin biyolojik saatini ve vücut metabolizması bozmaması için uyarılar yapıldı.

Arşiv 29.03.2008, 14:02 29.03.2008, 14:02
Saatin ileri alınması dengeyi bozuyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Uyku Laboratuvarı Direktörü Dr. Kezban Aslan, kişinin bir saat daha az uyumasına neden olacak ileri saat uygulamasına, vücut saatinin birkaç haftada alışabileceğini bildirdi.

Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gün ışığından daha fazla istifade etmek amacı ile yapılan yaz saati uygulamasının kişinin biyolojik saatini ve vücut metabolizması bozmaması, sabah uyku sersemliğine yol açmaması ve sürecin rahat atlatılması için önerilerde bulundu.

Bütün canlıların vücutlarının, uyuma, vücut ısısı, üreme zamanı gibi periyodik fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik bir iç saatlerinin bulunduğuna dikkati çeken Aslan, bu iç saatin ışık ve sıcaklık gibi dış faktörlerden de etkilendiğini belirtti.

Aslan, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte vücut saatinin, dış faktörlerden etkilenmemesinin mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Örneğin, saat farkının 7-8 saati bulduğu iki ülke arasında yapılan bir yolculukta jetlag söz konusu olur. Yani kişi, İstanbul'dan öğlen saat
12.00'de uçağa binip, 8 saatlik farkın bulunduğu bir başka ülkeye gittiğinde vücut saati 20.00'yi gösterir. Oysa, o ülkede saat halen 12.00'dir. Vücudun saati 8 saat ileridedir. Kişi vücut saati gereği akşam olduğunu hissetmesine, yavaş yavaş uykusunun gelmesine rağmen daha akşama 8 saat vardır. İşte bu durum jetlag diye adlandırılır."

Aslan, ileri saat uygulamasının uykuda sadece bir saatlik sapmaya yol
açacağını, ancak jetlag benzeri bir durumun söz konusu olmaması için,
bol sıvı tüketilmesi, sabah ılık duş alınması ve kahvaltı yapılması önerisinde bulunarak, şöyle devam etti:
"Kişinin biyolojik saati yeni uygulamaya kişiden kişiye fark göstermekle birlikte ancak, birkaç haftada alışabilir. Bu süreci rahat atlatmak için öncelikle bol sıvı öneriyoruz. Çünkü, uykunun en önemli fonksiyonlarından birisi de vücuttaki antitoksinlerin uyku sırasında atılması. Sıvı bu toksinlerin atılmasını sağlayan bir başka etken.."

Aslan, yeni uygulamayı, "uyku sersemliği" diye tabir edilen şekilde
karşılamak istemeyenlerin bir saat daha erken uyumaya özen göstermeleri
gerektiğine dikkati çekerek, "ayrıca, sabah alınacak ılık bir duş, hafif de olsa yapılacak bir kahvaltı ileri saat uygulamasına alışmayı kolaylaştırır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?