banner15

SABAH'ın 'devrim' asparagası!

Sabah gazetesi, Suudi Arabistan’ın süper güçlerin kadınları için başörtüsü yasağını kaldırdığını yazdı.

SABAH'ın 'devrim' asparagası!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Sabah gazetesi bugünkü sayısında yayınladığı bir haberde, Suudi Arabistan’ın süper güçlerin kadınları için başörtüsü yasağını kaldırdığını yazdı.

 

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de Riyad’da başını örtmediğini belirten gazete, bunun bir “devrim” olduğunu öne sürdü.

 

Sabah, “Gücün varsa yasak yok!” başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde şöyle dedi:

 

“Kadınların kara çarşafla dolaştığı Suudi Arabistan, süper güçlerin kadın liderleri için yasağı kaldırdı. Geçen ay S.Arabistan'a başı açık giden ABD Dışişleri Bakanı Rice'tan sonra dün de Almanya Başbakanı Merkel Riyad'a gitti ve başını kapatmadı.

 

O da Rice gibi başını örtmedi

Tüm kadınların başını örtmek zorunda olduğu Suudi Arabistan'da "devrim"... ABD Dışişleri Bakanı'nın geçen ay açtığı yoldan giden Almanya Başbakanı Merkel, Veliaht Prens'le başı açık görüştü.

Sıkı dini yasalarla yönetilen Suudi Arabistan'da tüm kadınlar, hatta ülkeye konuk gelenler de başını örtmek zorunda. Ancak bu kuralı, dünyanın en güçlü iki kadını bir hafta arayla deldi. Geçen ay ülkeyi ziyaret eden Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'tan sonra bu kez de Almanya Başbakanı Angela Merkel Suudi başkentine başı açık ayak bastı. Ortadoğu barış sürecini canlandırmak için Mısır'ın ardından gittiği Riyad'a Suudi Veliaht Prens tarafından karşılanan Merkel, pantolon-ceket takım giymeyi tercih etti.”

 

Gerçek ne?

 

Sabah gazetesinin haberinde, gerek ülkede yaşayan Suudi Arabistan vatandaşı olsun veya olmasın tüm kadınların, gerekse ülkeyi ziyaret eden kadınların başlarını örtme mecburiyeti olduğu, başı açık olma yasağının Rice ve Merkel’in ziyaretleriyle kaldırıldığı bildiriliyor ve bunun bir “devrim” olduğu söyleniyor.

 

Oysa gerçek hiç de Sabah’ın yazdığı gibi değil ve Suudi Arabistan hakkında en ufak bilgisi olanlar dahi haberin “asparagas” olduğunu anlayabilirler.

 

Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine’nin dışındaki kentlerinde kadınların, özellikle de yabancı uyruklu kadınların başörtüsü takma zorunluluğu bulunmuyor. Cidde veya Riyad’ın caddelerinde ve çarşılarında kısa bir gezinti yapanlar, etraflarında başörtülü olmayan bir çok kadına rastlayabilirler.

 

İşte size Suudi Arabistanlı yetkililerin Rice ve Merkel’den önce de yabancı kadınları başı açık kabul ettiklerini gösteren resimler...

 

 

 

El-Jazan valisi Prens Muhammed bin Nasır bin Abdülaziz’in bundan tam bir yıl önce Amerikan konsolosunu kabulü..

 

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Dr. Cibara bin Iyd Es-Sureysıra’nın yaklaşık 2 yıl önce Hollanda Dış Ticaret Bakanı’nı kabulü...

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35