banner39

Saddam ABD ile anlaştı iddiası

İran el-Alem televizyonu şok bir iddia ortaya attı: Devrik lider Saddam, Irak'taki ABD güçleriyle anlaşmıştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam ABD ile anlaştı iddiası

Irak hükümeti, Saddam Hüseyin'i Kurban Bayramı'nda idam etmesi, ardından da infaz görüntülerinin milyonlara ulaşması üzerine dünyanın dört bir tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Hiçbir yetkili, devrik liderin neden böyle apar topar asıldığına ilişkin geçerli bir neden gösteremedi. İran'dan yayın yapan bir televizyon, çarpıcı iddiasıyla bu konudaki tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor. Kanal, ABD'yle Saddam Hüseyin'in gizli bir anlaşmaya vardığını, Irak hükümetinin de bunu öğrenince hemen infazı gerçekleştirdiğini öne sürdü.

KIZLARININ YANINA GİDECEKTİ

Arapça yayın yapan El Alem televizyonunun Iraklı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Bush yönetimi ile Saddam arasında direnişi durdurmak üzerine gizli anlaşma yapıldı. Buna göre Saddam, Sünni örgütlerin saldırılarını durduracaktı. Karşılığında idam iki hafta ertelenecek, ardından Saddam kızlarının da yaşadığı Ürdün'e kaçırılacaktı.

'İLİŞKİMİZİ GÖZDEN GEÇİRİRİZ'

Ancak Iraklı yetkililer son dakikada bu planı öğrendi ve Başbakan Nuri El Maliki'ye iletti. Devreye ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad girdi ve idamın ertelenmesi için ikna turlarına başladı. Devlet Başkanı Talabani'in imzasının olması gerektiğini belirterek zaman kazanmaya çalıştı. Ancak Maliki, bir gecede idam kararını imzaladı. İdamla ilgili eleştirilere Maliki dün sert yanıt verdi: "Diktatör Saddam'ın idamı sadece Iraklıları ilgilendiren iç mesele. Irak düşmanlarının iddiasının aksine siyasi bir karar değil. Halkımızın isteklerine saygı duymayan ülkelerle ilişkilerimizi gözden geçirmek zorunda kalabiliriz..."

 

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?