banner39

Saddam asılarak idam edilecek

Saddam davasında karar açıklandı. Mahkeme, Saddam'ın asılarak idam edilmesine karar verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam asılarak idam edilecek

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, insanlığa karşı suç işlemek suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Saddam Hüseyin'in idam cezasının asılarak infaz edilmesine karar verdi. Saddam Hüseyin hakkında verilen idam cezasıyla ilgili karar anında salonda tekbir getirmeye başlayarak "Allah-ü Ekber" ve "Vatan Sağolsun" diye bağırdı. Saddam, ölümden korkmadığını da ifade etti.

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının Şii köyü Duceyl'de 148 Şiinin öldürülmesiyle ilgili yargılandığı davanın bugünkü karar duruşmasında, devrik lider asılmak suretiyle idama mahkum edildi.

Saddam Hüseyin'in yanı sıra eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid el Bander ile eski istihbarat şefi Barzan El Tikriti'nin idam cezaları da asılarak infaz edilecek.

Eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis cezası verilirken, sanıklardan Baas partisinin eski yerel yetkilisi Muhammed Azzam El Ali beraat etti.

Taammüden adam öldürmek ve işkence yapmakla suçlanan eski Baas partisi yerel yöneticileri Abdullah Kahim Rueyd, oğlu Mezhar Abdullah Rueyd ve Ali Daeh Ali ise 15'er yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

KURŞUNA DİZİLMEK İSTEMİŞTİ

Saddam Hüseyin, Temmuz ayında, ölüme mahkum edilmesi halinde cezasının kurşunla infaz edilmesini tercih ettiğini açıklamıştı. Devrik lider, "Saddam’ın bir asker olduğunu hatırlayın, bu durumda asılarak değil, kurşunlanarak idam edilmesi gerekir" demişti.
      
TEMYİZ SÜRECİ YARIN BAŞLIYOR

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi Hakimi Raid Cuhi, Duceyl davasında kararların açıklanmasından sonra, idam ve ömür boyu hapis cezası alan sanıklar için temyiz sürecinin yarın otomatik olarak başlayacağını açıkladı. Cuhi, düzenlediği basın toplantısında, "Temyiz süreci yarın başlıyor ve 30 gün sürüyor. Bununla birlikte, Temyiz Dairesinin karar vermek için belli bir zaman sınırlaması yok" dedi.

Irak’ta Aralık 2003’te kurulan özel mahkemenin statüsüne göre, temyiz talebi, dava sürecinde bir hataya ya da bir kanunsuzluğa dayandırılarak Yargıtaya götürülebiliyor. Başvuruyu, mahkemenin 9 hakimden oluşan Temyiz Dairesi inceliyor. Temyiz Dairesinin karar vermek için belirli bir süresi bulunmuyor.     

Temyiz Dairesinin mahkemenin sanıklar hakkında verdiği kararı onaması durumunda, cezalar 30 gün içinde infaz ediliyor. Sadece idam cezalarının infazı için, kararın Devlet Başkanı ya da yardımcıları tarafından imzalanması gerekiyor.     

Saddam Hüseyin, Enfal olayıyla ilgili olarak da yargılanıyor. Mahkemenin statüsüne göre devlet başkanı dahil hiçbir yetkili ya da merci, af hakkını kullanamıyor ya da mahkemenin aldığı kararı değiştiremiyor.

TAHA YASİN RAMAZAN ÖMÜRÜ BOYU HAPİS CEZASI ALDI

Duceyl davasında yargılanan eski Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis cezası verildi.  Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ile birlikte Duceyl davasında yargılanan sanıklardan Baas partisinin eski yerel yetkilisi Muhammed Azzam El Ali ise beraat etmişti.

SANIKLARDAN BİRİ BERAAT ETTİ

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ile birlikte Duceyl davasında yargılanan sanıklardan Baas partisinin eski yerel yetkilisi Muhammed Azzam El Ali beraat etti.

Bağdat'ta yeşil bölgede kısa süre önce başlayan karar duruşmasında hazır bulunan tek sanık olan El Ali'nin beraat ettiği belirtilirken, Saddam Hüseyin'in avukatlarından, eski ABD Adalet Bakanı Ramsey Clark'ın mahkeme salonundan atıldığı kaydedildi.

Karar duruşmasında, Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılmasının büyük olasılık olduğu belirtiliyor.

BAĞDAT'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Saddam'ın kararından önce 4 vilayette 12 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bağdat, Tikrit'in bağlı olduğu Selahaddin vilayetiyle bunlara komşu Diyala ve Ambar'da ilan edilen sokağa çıkma yasağının TSİ 06.00'da başladığı belirtildi.

Saddam'a idam cezası verilmesinin ardından karara tepki olarak şiddet eylemlerine başvurulmasından korkuluyor. Yetkililer bugünden itibaren, Bağdat'ta olağanüstü güvenlik tedbirleri almaya başlamışlardı.

SOKAKLARDA KUTLAMA VE KINAMA

Irak'ta yüksek mahkemede görülen Duceyl davası, devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve 7 eski yardımcısının hüküm giymesiyle kapandı.

İnsanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezasına çarptırılan Saddam Hüseyin, Mahkeme Başhakimi Rauf Abdürrahman'ın, hakkındaki karar açıklanırken ayağa kalkması talebine karşı geldi. Saddam, bunun üzerine iki mübaşir tarafından ayağa kaldırıldı ve kararın okununcaya kadar ayakta bekletildi.

Karardan sonra açıkça sarsıldığı görülen eski lider, mahkeme salonunda tekbir getirdi, "Vatan sağolsun!" ve "Düşmanlar ölsün!" diye bağırdı.

Mahkemede kararın açıklanmasından sonra başkent Bağdat'ın Sünni kesimden sertlik yanlılarının çoğunlukta yaşadığı Azamiye semtinde polisle silahlı kişiler arasında çatışma çıktı.

Kentin bazı kesimlerinde ise mahkemenin verdiği kararlar havaya ateş açılarak kutlandı.

Parlamentonun ikinci büyük Sünni blokunun lideri Salih El Mutlak, El Arabiya uydu televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bunun akıllıca bir karar olmadığını ve mahkemenin değil, hükümetin böyle bir karar alarak aşırıya kaçtığını" savundu.

El Mutlak, hükümetin, yüzlerce, binlerce ve hatta yüz binlerce ölümle birlikte bunun sonuçlarının sorumlusu olacağını söyledi.

SADDAM'IN ÖZGEÇMİŞİ
 
ABD'nin Irak'ı işgaliyle iktidardan düşen ve yargılandığı Duceyl davasında bugün ölüm cezasına çarptırılan Saddam Hüseyin El Tikriti, Irak'ı 23 yıl yönetti.

Bağdat'ın kuzeyindeki Tikrit'te 28 Nisan 1937 tarihinde doğan Saddam Hüseyin, siyasi yaşamına 20 yaşında Baas partisine katılarak başladı. Saddam Hüseyin, 1958 yılında Irak lideri Abdülkerim Kasım'a düzenlenen suikast girişimiyle ilgisi olduğu gerekçesiyle ülke dışına çıktı.

Suriye ve Mısır'daki sürgün yıllarını hukuk eğitimi alarak geçirdi. Baas partisinin 1968 yılında kansız darbeyle iktidarı ele geçirmesine yardımcı olan ve iç güvenlikten sorumlu bir pozisyona getirilen Saddam, kısa süre içinde Baas partili olmayanların hükümetten uzaklaştırılmasını sağladı.

General Ahmet Hasan Bekir'i 1979 yılında devirerek iktidara gelen ve o günden sonra ABD askeri müdahalesinin yapıldığı 2003'e kadar Irak'ı yöneten Saddam Hüseyin, iktidara gelir gelmez ilk olarak, kendi yönetimine muhalefet etme olasılığı bulunan 450 parti üyesini idam ettirdi.

-SADDAM REJİMİ-

Saddam'ın, yönetimi sırasında değer verdiği ilk ve en önemli unsur Irak ordusu oldu. Cumhuriyet Muhafızlarını, kendisinin ve rejimin koruyucusu olarak eğiten Saddam, Irak'tan Ürdün'e göç eden muhalif profesör Nazım Obeh'e göre, ''birçok suikast ve darbe girişiminden kurtulmasını Irak halkından çok, kendisini korumayı sağlayacak bir aygıta dönüştürülen orduya borçlu'' bir liderdi.

Devlet Başkanlığı görevinin yanı sıra Devrim Komuta Konseyi Başkanlığını da üstlenen Saddam, petrol gelirlerine dayanarak geniş çaplı bir kalkınma programı başlattı. Arap dünyasında Mısır'ın önderliğini elinden almaya ve Basra Körfezi'nde egemenlik kurmaya yönelik bir dış politika izleyen Saddam, Hürmüz Boğazı'nın denetimini geçirmek amacıyla 1980'de İran'a saldırdı.

Uzun süren savaşın maliyeti ve petrol ihracatının durması, başlatmış olduğu ekonomik kalkınma programını önemli ölçüde aksattı. Irak, 2 Ağustos 1990'da Saddam'ın emriyle Kuveyt'i işgal etti. Bunun üzerine BM 6 Ağustosta Irak'a ambargo ilan etti ve 25 Ağustosta da Irak'a güç kullanımına izin verdi. ABD'nin Saddam'ı ilk devirme girişimi olan Çöl Tilkisi operasyonu, 17 Ocak 1991'de başladı. 28 Şubatta Bağdat'ın ateşkesi kabul etmesinin ardından, kuzey ve güneyde uçuşa yasak bölgeler oluşturuldu.

Saddam yönetimi, 12 yıl süren BM ambargosunun ardından, ABD'nin Mart 2003'te başlayan askeri müdahalesiyle 9 Nisan 2003'te devrildi. Bir süre kaçak yaşayan Saddam Hüseyin, 13 Aralık 2003'te, doğum yeri Tikrit yakınlarındaki Advar'da gizlendiği yerde yakalandı ve yargılanmak üzere hapsedildi.

Saddam Hüseyin'in 148 Şii'nin katledildiği Duceyl olayıyla ilgili yargılanmasına 19 Ekim 2005'te başlandı. Dava bugün sonuçlanırken, Saddam beklendiği gibi asılarak ölüm cezasına çarptırıldı. Devrik liderin yanı sıra eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid el Bander ile eski istihbarat şefi Barzan El Tikriti de idama mahkum edildi. Davada eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis cezası verildi. Saddam Hüseyin ile 6 yardımcısının Kürtlere yönelik soykırımla suçlandığı Enfal davasıysa sürüyor.

-AİLESİ-

Saddam rejimi sırasında yönetimde aktif görevler üstlenen oğulları Uday ve Kusay, Amerikan askerlerinin 22 Temmuz 2003'te düzenlediği bir operasyonda Musul'da öldürüldü. Saddam Hüseyin'in kızları Ragad ve Rana insani sebeplerle sığınma izni veren Ürdün'e yerleşirken, diğer kızı Hale de annesi Sacide ile Irak dışına çıktı.

Raghad ve Rana'nın eşleri, iki kardeş olan General Hüseyin Kamil ve Saddam Kamil 1995'te Ürdün'e iltica etmiş ve Saddam Hüseyin'i devirme planları yapmıştı. Irak'ın silahları konusunda Batı'ya bilgi vermekle suçlanan iki kardeş, 1996'da Irak'a döndüklerinde idam edilmişti.


 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?