banner15

Saddam: Bahçeleri Yerle Bir Ettim

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin, 1982'de kendisine yönelik bir suikast girişiminin başarısız olması üzerine misilleme olarak Duceyl Meyve Bahçeleri'nin imha edilmesindeki sorumluluğu kabul etti.

Saddam: Bahçeleri Yerle Bir Ettim

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 7 eski Iraklı yetkilinin yargılandığı Duceyl katliamıyla ilgili davanın duruşması 12 Mart'a ertelendi. Iraklı Başyargıç Rauf Abdürrahman, 4 saatten fazla süren duruşmaya 12 Mart'a kadar ara verdi. Bugünkü duruşmada, başsavcının, aralarında kadınlar ve çocukların da olduğu 400 dolayında kişinin hapsedilmesi ve 148 kişinin öldürülmesiyle ilgili yeni belgeler sunduğu kaydedildi. Köyde bir suikast girişiminden kurtulduğunu söyleyen Saddam Hüseyin, "50 metre uzaktan makineli tüfek ateşine maruz kaldım. Mermiler gözümün önünden geçti. Allah korudu" şeklinde konuştu. Duruşmada, Saddam Hüseyin'in kendisini öldürmeye çalışanların çiftliklerini ''yerle bir ettiğini'' kabul ettiği belirtildi. Saddam Hüseyin, ''Onları yerle bir ettim. Suçlu bulunanların çiftliklerini belirledik ve kararı imzaladım'' dedi. Yaklaşık 2 hafta aradan sonra Saddam Hüseyin dün ilk kez yeniden duruşmalara katılmaya başlamıştı. Savcılık makamı, dünkü duruşmada da 1980'li yıllarda 148 Şiinin öldürülmesinin onaylandığı belgeleri mahkemeye sunmuştu. Bugünkü duruşmaya ise Halil El Duleymi hariç savunma ekibinin diğer üyeleri, Saddam Hüseyin ve öteki sanıklar katıldı.

Irak'ta bombalar durmuyor: 37 ölü

Irak'ta şiddet tırmanıyor. Başkent Bağdat'ta bugün meydana gelen bombalı saldırılarda en az 37 kişi öldü, 80'den fazla kişi de yaralandı. 22 şubatta Samarra'da, Şiilerin kutsal saydığı Askeriye türbesine düzenlenen saldırının ardından, Irak'ta şiddet olaylarının önüne geçilemiyor. Son olarak başkent Bağdat'ta polis kontrol noktası yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Bağdat'ın güneyindeki Mahmudiye kasabasında ise havan topu saldırısı düzenlendi. Olayda 3 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. Bu saldırının ardından kentin güneydoğu kesiminde Şii nüfusun ağırlıkta olduğu Yeni Bağdat mahallesinde bölge trafik idaresi yakınında park halindeki bomba yüklü bir araç infilak etti, en az 14 kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Bölge sakinleri doğudaki dış mahallelerden Kamaliye'de şüpheli bir aracın görüldüğü ihbarında bulundu. Polisin bölgeyi boşaltması sırasında meydana gelen patlamada ise yakınlardaki dükkanlar ve evlerde hasar meydana geldi, can kaybı olmadı.
 
Dünkü saldırılarda 68 kişi öldü
 
Bağdat'ta dün düzenlenen dört büyük saldırıda da 68 kişi yaşamını yitirdi. Irak hükümeti, Askeriye türbesinin saldırıya uğradığı 22 şubat çarşamba gününden bu yana 400'e yakın kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Irak'ta bilanço ağır, ancak ABD Başkanı George Bush'a göre ülke iç savaşa sürüklenmiyor. ABS televizyonuna konuşan Bush, "iç savaş tehlikesi yok" dedi ve Irak'ta iç savaş çıkmasından korkanların, kaos ile birlik arasında bir seçim yapmaları gerektiğini söyledi. ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre ise, Irak'ta tırmanan gerilim Bush'a verilen desteğin yüzde 30'a gerilemesine sebep oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48