banner15

Saddam gizlice idam edilecek

İngiltere gazetelerinde Saddam Hüseyin'in idam kararına itirazının görüşüldüğü Temyiz Mahkemesi'ndeki davayı kaybetmesi geniş yer buluyor.

Saddam gizlice idam edilecek

Guardian, Irak yasaları uyarınca Saddam Hüseyin'in önümüzdeki bir ay içinde herhangi bir gün asılabileceğini, olası protestoları engellemek için idamın gizlice infaz edilebileceğini belirtiyor.
     
Gazete, Irak yasalarına göre, Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve iki yardımcısının kararı imzalaması gerektiğine dikkat çekiyor.
     
Guardian, Talabani'nin idam cezasına karşı olduğunu söylediğini aktarıyor ancak geçmişte bir idam kararını kendisi adına imzalaması için yardımcısını görevlendirdiğini hatırlatıyor.
     
Washington yönetiminin kararı memnuniyetle karşıladığını belirten Times gazetesi ise İngiltere Hükümeti'nin Saddam Hüseyin'in idam kararı konusunda "Biz ilke olarak idam cezasına karşıyız ama karar Iraklılara ait" dediğini belirtiyor.
     
Independent gazetesi, Saddam Hüseyin'in idamı bile Iraklıları birleştiremeyecek" dediği başyazısında şu görüşlere yer veriyor:
    
 "Bu artık sadece yabancı birliklerle direnişçiler ya da Sünnilerle Şiilerin kavgası değil. Hizipçilik, savaş ağalığı, dini, etnik husumet ve suç şebekeleri Irak'ı esir aldı. Seçimler anarşiyi engelleyemedi. Bir ara Saddam Hüseyin'in idamının Iraklıları birleştirebileceği düşünülüyordu. Şimdi artık bu mümkün değil. Aksine idam bölünmüşlüğü daha da artıracak. Bu, Irak'a demokrasi ve tüm bölgeye istikrar getirme iddiasındaki bir müdahalenin acıklı hikayesidir..."

Bush: Demokrasi için büyük başarı
     
ABD Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılmasını memnuniyetle karşıladı. Bush, idam kararını, "Irak'ın genç demokrasisi ve anayasal hükümeti için büyük bir başarı" ve "Irak halkı için dönüm noktası" olarak niteledi.
     
* Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Saddam Hüseyin"in idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak, "O, onların bileceği iş" dedi.
     
* İran Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Kazım Celali, Saddam Hüseyin"e idam cezası verilmesinin kendisi için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi.
     
* Uluslararası Af Örgütü, Saddam Hüseyin'in idama mahkum edilmesini kınadı. Örgütün yetkilisi Malcolm Stuart, "Bu dosya, mahkemenin yetkinliğini tartışmaya açan ciddi boşluklarla dolu" denildi.
     
* AB dönem başkanı Finlandiya'dan yapılan açıklamada, AB'nin her koşulda ölüm cezasına karşı olduğu hatırlatılarak, bu cezanın Saddam Hüseyin için de uygulanmaması istendi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48