banner15

Saddam Hüseyin Davasına Devam

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 1982'de Duceyl kasabasında 148 Şii'nin öldürülmesi nedeniyle yargılandığı davaya bugün tanıkların verecekleri ifadelerle devam edilecek.

Saddam Hüseyin Davasına Devam

Saddam Hüseyin'in boykot kararı nedeniyle iki hafta önce gıyabında yapılan duruşma bugüne ertelenmişti. Bugün mahkemede tanık ifadelerinin dinlenmesine devam edilmesi bekleniyor. Saddam Hüseyin, 7 Aralık'taki duruşmaya kötü şartlar altında tutulduğundan şikayet edip kendisine adil davranılmadığını savunarak katılmayı reddetmişti.

Tanıklar dinleniyor

Dava kapsamında ifade veren ilk kadın tanık, 1982 yılında Duceyl'de maruz kaldığı işkenceyi anlattı. Kimliğinin gizlenmesi amacıyla bir perde arkasında oturan ve tanık A diye anılan kadın, sesini değiştiren bir aygıt kullanarak konuştu. Duceyl'de olaylar sırasında 17 - 18 yaşlarında olan kadın, Saddam Hüseyin'e yönelik suikastın ardından kendi ailesinin de diğerleri gibi toplandığını anlattı. Tanık A, soyunmaya zorlandığı, gözaltındayken dövüldüğü ve kendisine elektrik verildiğini anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Tanık ayrıca meşhur Ebu Gureyb hapishanesinde de dört yıl tutulduğunu aktardı. Ancak Tanık A, yargıcın sorusu üzerine sanıklara yönelik net bir suçlamada bulunamadı. Görgü tanığı, yaşadıklarından Saddam Hüseyin'in sorumlu olduğunu, çünkü o dönemde ülkenin lideri olduğunu belirtti. Tanık Ahmed Hasan Muhammed, 1982'de Saddam Hüseyin'e yönelik bir suikast girişimi düzenlenmesi ardından Duceyl köyünde 148 kişinin öldürülmesiyle ilgili bilgi verdi.

Muhammed, işkence aletleri arasında bir kıyma makinesinin de bulunduğunu, bazen insanların canlı canlı bu makineye atıldığını söyledi. Tanık sözlerine şöyle devam etti: "Onu kırdılar. Kollarını, bacaklarını kırdılar. Ayaklarından vurdular. İnsanlar tutuklanıp cezaevine götürüldü, çoğu orada öldürüldü. Bebekli kadınları bile tutukladılar. Perşembe günü değil, mahşer günüydü." Saddam Hüseyin ve birlikte yargılandığı sanıklardan üvey kardeşi Barzan el Tıkriti, tanığın ifadesini zaman zaman bağırarak kesti. Eski İstihbarat Şefi Barzan el Tıkriti, 40 dakika boyunca konuşarak tanığa ifadesiyle ilgili sorular yöneltti; sözlerinin doğruluğunu sorguladı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48