banner15

Saddam Hüseyin Duruşmayı Terketti

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Bağdat'ta yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında, sanıklardan Barzan Tikriti salondan çıkarıldı, bunun üzerine savunma ekibi ve Saddam Hüseyin'in de salonu terk ettiği bildirildi.

Saddam Hüseyin Duruşmayı Terketti

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve diğer 7 sanığın, insanlığa karşı suç işlemekle yargılandığı duruşma başladıktan kısa süre sonra Saddam, mahkeme salonunu terk etti. Yeni başyargıç Rauf Reşid Abdurrahman, duruşmanın açılışı sırasında yaptığı açıklamada, "Mahkeme önceden herhangi bir yorumda bulunmayacak ve daha sonraki resmi açıklamalar da e-posta yoluya yapılacak. Mahkemenin özel bir e-postası var. Mahkeme adına resmi ya da gayri resmi bir sözcü yok" dedi. Bu açıklamanın ardından, Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi ve Saddam'la birlikte yargılanan 7 sanıktan biri olan Berzan İbrahim Hasan el Tikrit, yargıcın talimatıyla güvenlik görevlileri tarafından mahkemeden dışarıya çıkarıldı. Hasan el Tikrit, sağlık durumu hakkında bir açıklama yapmak üzere ayağa kalktığı sırada yargıç, "Onu dışarı çıkarın" dedi.
Daha sonra Saddam, yargıç Rauf Reşid Abdurrahman'a, "Mahkemeyi terketmek istiyorum" dedi. Yargıç da gidebileceğini söyledi. Bunun üzerine Saddam, "Ben 35 yıl seni yönettim ve sen bana mahkemeden çıkmamı söylüyorsun" deyince yargıç, "Yargıç benim. Sen sanıksın. Bana itaat etmek zorundasın" şeklinde karşılık verdi. Saddam öfkeyle, "Sen bir Iraklı'sın. Bana bu şekilde emir veremezsin. Sana 35 sene liderlik yaptım" dedi. Bir süre daha süren münakaşanın ardından Saddam, mahkeme salonunu terketti.

Saddam'ın komutanı öldürüldü

Irak'ta, savaş öncesi devrik lider Saddam Hüseyin döneminin askeri komutanı Mahmut Daham el-Duleymi'nin, dün gece geç saatlerde gerçekleştirilen saldırı sonucu öldürüldüğü açıklandı. Güvenlik kaynakları Duleymi'nin, ülkenin kuzeyindeki Tikrit kentinde bulunan evine düzenlenen roketli saldırı sonucu öldürüldüğünü belirtirken, aynı kaynaklar saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiğinin bilinmediğini açıkladı. Saddam Hüseyin dönemindeki orduda orgeneral olarak görev yapan Duleymi'ye geçen yıl da bir suikast girişiminde bulunulmuş, eski generalin bu girişimden kıl payı kurtulduğu belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48