banner15

Saddam Hüseyin'e Halepçeli Yargıç

Devrik Irak liderinin yedi sanıkla birlikte yargılandığı davaya bugün Bağdat'ta devam edilecek. Bugünkü duruşmayı ilk kez Halepçeli başyargıç Rauf Raşid Rahman yönetecek.

Saddam Hüseyin'e Halepçeli Yargıç

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yargılandığı davaya bugün Bağdat'ta devam edilecek. Bugünkü duruşmayı ilk kez yeni yargıç, Rauf Raşid Rahman yönetecek. 64 yaşındaki Rauf Raşid Rahman, 1988'te 5000 kadar kişinin kimyasal gazlarla düzenlenen saldırıda öldürüldüğü Halepçe kasabasından bir Kürt. Rahman şimdilik geçici başyargıç olarak görev yapacak. Bir mahkeme yetkilisi Rahman'ın daha önceki duruşmalarda yer almadığını açıkladı. Irak hükümeti ise henüz kendisinden önceki Kürt yargıç Rizgar Muhammed Emin'in istifasını kabul etmiş değil.

Rizgar Muhammed Emin, dava sırasında Saddam Hüseyin ve diğer sanıklara karşı fazla hoşgörülü olduğu için eleştiriliyordu. Saddam Hüseyin diğer yedi sanıkla birlikte, devrik lidere yönelik başarısız bir suikast girişimi sonrası 1982'de Duceyl kasabasında 148 Şii'nin öldürülmesinden yargılanıyor. Sanıkların tümü kendilerine yönelik cinayet ve işkence suçlamalarını reddediyor. Saddam Hüseyin ise davada suçlu bulunursa ölüm cezasına çarptırılabilecek. Bugünkü duruşmadaysa Saddam Hüseyin'in avukatlarının Rauf Raşid Rahman'ın başyargıçlığına itiraz etmeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48