banner39

Saddam idam anında ne dedi?

Saddam Hüseyin bu sabah idam sehpasına götürülürken neler hissetti? İşte Saddam'ın son anındaki sözleri ve yaptıkları...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam idam anında ne dedi?

Devrik lider Saddam Hüseyin'in infazının hızla yapıldığı ve hemen öldüğü belirtildi. Iraklı görgü tanıkları, idam sırasında eski liderin yüzünün örtülmediğini, sakin göründüğünü ve Iraklı polisler onu darağacına götürürken ve ilmiği boynuna geçirirken kısa bir dua okuduğunu belirtti.

Devrik lidere son sözleri soruldu. Saddam, Iraklılar'a seslendi ve "Birleşeceğinizi umuyorum. Koalisyona güvenmeyin, birleşin" dedi.

Görgü tanıkları, idamın çok hızlı olduğunu, Saddam Hüseyin'in hemen öldüğünü söyledi. Görgü tanıkları 69 yaşındaki Saddam'ın ölüme giderken ''titremediğini'' ifade etti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Muaffak el-Rubai ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'in darağacında 'çökmüş bir adam'' olarak göründüğünü iddia etti.

Öte yandan, Saddam'ın ailesine yakın bir kaynak, idam edilen liderin Ürdün'deki kızı Raghd'ın, ''Babasının Irak özgür oluncaya kadar geçici olarak Yemen'e gömülmesini istediğini'' belirtti. Üst düzey Iraklı bir yetkili ise ailenin naaşa sahip çıkabileceğini, aynı zamanda naaşın Saddam'ın 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edilen memleketi Tikrit'e gönderilebileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?