banner39

Saddam.. İdam

Kuveyt El-Qabes gazatesi Saddam'a verilen kararı iki kelimelik kafiyeli bir başlıkla okuyucularına duyuruyor: "Saddam.. İdam"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam.. İdam

Saddam.. İdam

 

Dün olduğu gibi bugün de Arap gazetelerinin hemen hepsinde en önemli haber Saddam'la ilgili… Dün, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e yargılandığı Duceyl davasında idam cezası verildi.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi haberi "Saddam'ın idamını temyiz mümkün… Af değil" başlığıyla veriyor. Haberde, hükmün ilan edildiği son oturumun 45 dakikadan fazla sürmediği ve mahkeme başkanı yargıç Rauf Reşid Abdurrahman'ın Saddam Hüseyin, üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan Et-Tikriti ve Devrim Mahkemesi eski başkanı Avvâd El-Bender'in idam kararlarını okuduğu belirtiliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Saddam'ı yargılayan özel mahkemenin tahkik heyeti başkanı Raid Cuhi, bir kişinin hakkında idam kararı verilmesinin hayatının sona erdiği anlamına gelmediğini ve kararın temyiz edilebileceğini söylemiş.

 

Eş-Şarku'l-Evsat'a açıklamada bulunan Yüksek Cinayet Mahkemesi savcısı Mungız El-Fir'avn ise, ne cumhurbaşkanının, ne de başka herhangi birinin Saddam'ı affedemeyeceğini ve cezasını hafifletemeyeceğini söylemiş.

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesiyse, haberin başlığında kararın temyize götürülmesi durumunda idamın haftalar ve hatta aylarca ertelenebileceğini belirtiyor.

 

El-Hayat'ın haberinde, Saddam Hüseyin'in karar okunurken yargıç Rauf Reşid Abdurrahman'ın sözünü keserek "Yaşasın Irak ve Irak halkı.. Allah işgalcilerden daha büyüktür… Kahrolsun işgalciler ve işbirlikçiler" diye bağırdığı bildiriliyor.

 

Er-Riyad gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan başmakalenin başlığı: "Saddam gitsin.. Irak kalsın"

 

Makalede; tarihine, diktatörlüğüne ve işlediği suçlara bakıldığında Saddam'a verilen idam cezasının mantıklı olduğunun görüldüğü, fakat idamın gerçekleştirilmesinin hiçbir şeyi değiştirmeyeceği ifade ediliyor.

 

Saddam Hüseyin'e idam cezası verilmesine en çok sevinen ülkelerden biri de Kuveyt… Bugün yayınlanan Kuveyt gazeteleri de bu sevinci açıkça yansıtıyor.

 

Kuveyt El-Qabes gazatesi Saddam'a verilen kararı iki kelimelik kafiyeli bir başlıkla okuyucularına duyuruyor:

 

"Saddam.. İdam"

 

Er-Re'y El-Aam gazetesi ise, konuyla ilgili "Kısas.. Ve hayat" başlıklı makalesinde, Iraklıları intihar projelerine sürüklemekle suçladığı Saddam Hüseyin'in karar okunurken attığı sloganlara dikkat çekerek, "Saddam Hüseyin işte bu! Bu sözler onu özetliyor" diyor.

 

Kuveyt El-Vatan gazetesi de konuyla ilgili haberinde şu başlığı kullanmış: "Saddam idama layık".

 

Katar'da yayınlanan Er-Râye gazetesi Saddam'a verilen idam kararı ile ilgili haberine "Saddam.. Başkanlıktan idama" başlığını seçerken, Katar El-Vatan gazetesi ise aynı haberin başlığında "Saddam'a idam kararı Iraklılar arasındaki bölünmeyi derinleştiriyor" diyor.

 

 

Körfez'de ortak savunma stratejisi

 

Körfez İşbirliği Konseyi savunma bakanlarından oluşan ortak savunma meclisi Abu Dabi'de bugün toplanıyor.

 

Suudi Arabistan Ukaz gazetsinin haberine göre, iki gün sürecek toplantıda, "Cezire Kalkanı" adlı savunma projesinin geliştirilmesi, yardımlaşma kuşağı oluşturulması ve ortak askeri eğitim projeleri gibi konular ele alınacak.

 

 

İki kanal daha susturuldu

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Irak İçişleri Bakanlığı dün "Ez-Zevra" ve "Salahaddin" kanallarının kapatılmasını emretmiş.

 

Haberde belirtildiğine göre, Reuters'e telefonla açıklamada bulunan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Abdulkerim Halef, kanalların kapatılma gerekçesini "Siyasetten bahsedebilirler, fakat onlar siyasetle ilişkisi olmayan insanları konuk edip mücahitlerden ve direnişten bahsediyorlar" şeklinde açıklamış.

 

 

Çin-Afrika stratejik işbirliği

 

Mısır gazeteleri Hüsnü Mübarek'in Çin gezisini aktarmaya devam ediyor.

 

El-Cumhuriye gazetesinin yazdığına göre Mübarek, dün sona eren Pekin Zirvesi'nin kapanışında Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin sağlam olduğunu, dostluk ve kalkınma için çalıştıklarını belirtmiş ve stratejik ortaklık döneminin başladığını ilan etmiş.

 

El-Ehram gazetesi ise konuyla ilgili haberde, Çin-Afrika Dayanışma Forumu'nun dün iki tarihi belgeye imza atarak çalışmalarını tamamladığını duyuruyor: Pekin deklerasyonu ve 2007-2009 arası çalışma planı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?