banner15

Saddam İkinci Kez Hâkim Karşısında

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yargılanmasına bugün devam ediliyor. Bağdat’ta yoğun güvenlik önlemleri altında yapılacak duruşmada, görgü tanıklarının dinlenmesine başlanacak. Saddam Hüseyin, ilk duruşmada mahkemeyi tanımadığını söylemişti.

Saddam İkinci Kez Hâkim Karşısında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi                

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in yoğun güvenlik önlemleri altında Bağdat’ta özel olarak inşa edilen mahkemede yargılanmasına devam ediliyor. İkinci kez hâkim karşısına çıkmaya hazırlanan Saddam Hüseyin’le birlikte diğer sanıkların ve savunma ekibinin de duruşmada hazır olması bekleniyor.

 

Savunma avukatları daha önce, iki avukatın öldürülmesi ve güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle duruşmaya katılmayacaklarını söylemişlerdi. Ancak Irak yönetimi, savunma avukatlarına güvenlik garantisi vereceğini bildirmişti.

 

Tanıklar Dinlenecek

 

Mahkemenin bugün yapılacak ikinci duruşmasında, tanıkların dinlenmesine başlanacak. Saddam Hüseyin yanlılarının saldırılarına hedef olmamaları için can güvenlikleri sağlanan yüzlerce görgü tanığının Perşembe gününe dek ifade vermesi bekleniyor. Tanıkların kimliklerini gizlemek için kapalı bir bölümde ifade verecekleri, sanıkların da kurşungeçirmez camlarla çevreli bölümde oturacakları belirtiliyor.

 

Savunma tarafının ise zaman kazanmak için duruşmayı ertelenmesi talebinde bulunacakları sanılıyor. Bu arada duruşmayı izlemek için eski Amerikan Adalet Bakanı Ramsey Clark da Saddam Hüseyin’in yargılanmasını gözlemek üzere Bağdat’a geldi. Duruşma salonunda davayı izleyecek olarak Clark’ın resmi bir sıfatı ise bulunmuyor.

 

İlk Dosya Duceyl Katliamı

 

Saddam Hüseyin ve diğer 7 sanığın hâkim karşısına çıktığı ilk duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelenmişti. Saddam Hüseyin, duruşmanın başında yargıcın kimliğini açıklama talebini ve kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti. Devrik Irak lideri, özel mahkemede ele alınan suçlamalardan ilki olan, 1982 yılındaki Duceyl katliamından suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilecek.

 

Hazırlanan iddianamede çok sayıda suçlama yöneltilen devrik lider hakkında ilk açılan dosya ise 1982 yılında, Bağdat yakınlarındaki bir Şii köyü Duceyl’de 143 kişinin öldürülmesi olayı. Bu suçlamadan dolayı Saddam Hüseyin ve diğer davalılar hakkında ölüm cezası isteniyor. Bağdat’ta 2003 yılında kurulan özel mahkemede görev alacak hâkimlerin ise 18 aydır İngiltere’de eğitilmişlerdi.

 

Davada, baş sanık Saddam Hüseyin'in yanı sıra yargılanan yedi kişi şöyle:

 

Duceyl'deki olaylar sırasında istihbarat şefi olan Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim

 

1991'den sonra Devlet Başkanı Yardımcılığını yürüten Taha Yasin Ramazan

 

143 Duceyl sakinine idam cezası veren Irak Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid El Bender

 

Baas partisinin tutuklamalardan sorumlu olduğu sanılan Duceyl'deki yetkilisi Abdullah Kazım Ruveyyid

 

Baas Partisi'nin Duceil bölgesi yetkilileri Ali Dayim Ali, Muhammed Azzavi Ali ve Mizhar Abdullah Ruveyyid

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48