banner39

Saddam: İşgal Gibi Mahkeme de Meşru Değil

Saddam Hüseyin'in davası başladı. Sözlerine besmele ile başlayan Saddam, işgal güçleri tarafından tayin edilen mahkemeyi tanımadığını söyleyerek, kendisinin hala Irak’ın seçilmiş devlet başkanı olduğunu iddia etti. Saddam'ın yargılanmasına 28 Kasım

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam: İşgal Gibi Mahkeme de Meşru Değil

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in, insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla idamla yargılandığı mahkeme Kürt yargıç başkanlığında başladı. Büyük güvenlik önlemleri altında başlayan mahkemeye getirilen Saddam Hüseyin, kimlik tespitinden önce Kuran'dan ayetler okudu. Saddam, uzayıp beyazlamış sakalları ve yorgun görüntüsüyle dikkat çekti.

Saddam koyu bir takım elbise ve beyaz gömlek giymiş vaziyette mahkeme salonuna girdi. Saddam'ın elinde bir Kur'an-ı Kerim taşıdığı görüldü. Saddam Hüseyin, kendisinin Irak Devlet Başkanı olduğunu öne sürdü ve mahkemeyi tanımadığını ilan etti.

Saddam Hüseyin'i yargılayan mahkeme başkanının Washington tarafından atanan Kürt asıllı Rizgar Muhammed Emin olduğu bildirildi.

Öte yandan, Saddam Hüseyin'in yargılanmasına 28 Kasım'da devam edileceği bildirildi.

Ben Irak Devlet Başkanıyım

Mahkeme başkanının kimliğinin kayda geçirilmesi için tam ismini ve kimliğini sorduğu Devrik Irak lideri, bu soruya cevap vermedi ve mahkeme başkanına "Siz kimsiniz, önce onu söyleyin" şeklinde seslendi. Saddam, bu sözde mahkemenin sorularına yanıt vermek istemediğini belirterek mahkemeyi tanımadığını söyledi. En sonunda Hâkim Emin, "Kayıt için, sanık ismini açıklamayı reddetti." diyerek zabta geçirdi.

Irak eski devlet başkanı Saddam Hüseyin, görevinin, yargılandığı mahkemenin başkanı tarafından zapta "Saddam Hüseyin, Irak eski devlet başkanı" şeklinde geçirilmesine müdahale etti. 

Saddam Hüseyin "Benin adıma konuşamazsınız. Ben Irak Devlet Başkanı olduğumu söyledim. Irak eski devlet başkanı ya da devrik devlet başkanı değilim. Benim adımı bu şekilde söyleyemezsiniz" dedi. 

İşgal Gibi Mahkeme de Meşru Değil

Mahkemenin Irak’ı işgal eden güçler tarafından oluşturduğunu hatırlatan Saddam, “İşgal meşru olmadığı gibi işgalcilerin kurduğu mahkeme de meşru değildir.” dedi.

Duruşma salonuna getirilen Saddam Hüseyin, hâkimin adının soyadını açıklamasını istemesini istemesi üzerine bulunduğu yerin önüne gelerek, sözlerine 'Bismillahirrahmanirrrahim' diyerek başladı. "Allah'ın emirlerini yerine getiriyorum" diyen Saddam hâkimin uzun süren ısrarına rağmen ismini söylememekte direndi.

Saddam hâkime, "Siz bir Iraklısınız benim kim olduğumu çok iyi biliyorsunuz. Herkes benim yılmadığımı bilir" dedi. Daha sonra mahkeme başkanı Saddam'dan oturmasını istedi. Bu kez de Saddam Hüseyin oturmayıp Mahkeme Başkanı'na, "size herhangi bir nefret duymuyorum ama haklarımı dikkate almak zorundasınız. Beni seçen Irak halkına saygımdan şunu söylemek istiyorum: Bu sözde mahkemenin sorularına cevap vermek istemiyorum. Anayasal haklarımın muhafaza edilmesini istiyorum. Irak Devlet Başkanı olarak" dedi.

Saddam sözlerini, "Ne bu mahkemeyi, ne de size yetki veren kurumları, ne de yalan kurulu tanıyorum" diyerek noktaladı.

"Irak halkına büyük saygım var" diyen Saddam, mahkemenin meşru olmadığını savundu. Saddam, "Bu mahkeme adaletsizlik örneği. Siz kimsiniz? Neden buradasınız" şeklinde sorular sordu.

Taha Yasin Ramazan da Yargılanıyor

Davalılar arasında Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi istihbarat servisi Muhaberat'ın eski direktörü Barzan İbrahim Hasan el Tikriti, eski devlet başkanı yardımcısı Taha Yasin Ramazan da bulunuyor. 

Saddam'ın ardından ayağa kalkan Taha Yasin Ramazan ise ismini soran hâkime, "Kimliğimi soruyorsunuz. Onu benden aldınız. Kim olduğumu da iyi biliyorsunuz." dedi.

Sanıklar mahkeme başkanından geleneksel kıyafetlerini istedi. Hakım bu talebi kabul etti Ve mahkeme salonuna getirilen kıyafetler sanıklar tarafından giyildi.

Saddam Hüseyin ve 7 sanık, işledikleri öne sürülen suçlar nedeniyle Irak Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. Saddam, "insanlığa karşı suç işlemek, soykırım yapmak, suikastlar tertiplemek" başta olmak üzere onlarca suçtan yargılanacak. 1982'de 143 Şii köylünün katledilmesiyle insanlığa karşı suçlar işlemekle suçlanan eski Irak liderinin idamı talep ediliyor. Irak yasalarına göre, eğer idam cezası verilirse bu cezanın 30 gün içinde infazı gerekiyor. 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?