banner15

'Saddam Kurşuna Dizilmeyi Tercih Ediyor'

Irak'ta bir mahkemede "insanlığa karşı suç işlemek"ten 7 arkadaşıyla birlikte yargılanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in suçlu bulunarak idama mahkum olması halinde, asılmaktan ziyade bir idam mangası tarafından kurşuna dizilmeyi te

'Saddam Kurşuna Dizilmeyi Tercih Ediyor'

Irak’taki özel mahkemede yargılanan devrik lider Saddam Hüseyin’in, idama mahkum edilmesi halinde, kurşuna dizilmeyi tercih ettiği belirtildi. Washington Times gazetesinin haberine göre, Saddam Hüseyin avukatlarıyla, davanın sonucuna ilişkin değerlendirmeler yaptı. Devrik lider avukatlarına, idama mahkum edilmesi halinde, asılmak yerine kurşuna dizilmeyi tercih ettiğini söyledi. Kendisinin Irak Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı olduğunu ifade eden Saddam Hüseyin, bu nedenle kurşuna dizilmeyi tercih ettiğini kaydetti.

The Washington Post gazetesine görüşmeyle ilgili bilgi veren avukat İsam Gazzavi, Saddam'ın, ''Ölümden korkmuyorum. Tabii ki suçsuzum. Ancak benim ölmemi istiyorlar'' dediğini aktardı. Saddam ile 7 Aralık'ta, bir mahkeme binasının bodrum katında
yaptığı görüşmede, devrik liderin avukat ekibinde yer alan ABD'nin eski Adalet Bakanı Ramsey Clark'ın da bulunduğunu kaydeden Gazzavi, müvekkili için ölümle tehdit edilmenin bir anlamı olmadığını, canını, hiçbir Iraklınınkinden değerli görmediğini söyledi. Ramsey Clark da The Times'a verdiği demeçte, Gazzavi'nin açıklamalarının büyük bölümünü doğruladı.

Suçlu olmadığını yineleyen devrik lider, “Ancak beni ölü görmek istediklerini biliyorum ve ölümden korkmuyorum” dedi. 1982 yılında, Duceyl kasabasında 140’tan fazla Şii’nin katledilmesyile ilgili yargılanan Saddam Hüseyin, suçlu bulunması halinde idama mahkum edilebilecek. 21-22 Aralık 2005 tarihlerinde arka arkaya yapılan duruşmaların ardından bir sonraki duruşma 24 Ocak 2006 tarihinde tekrar başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48